Share

رزمندگان کرد با چنگ و دندان از کوبانی در برابر داعش دفاع می‌کنند. شبه‌نظامیان دولت اسلامی به چند صدمتری شهر رسیده‌اند. دود ناشی از انفجارها از خاک ترکیه بر فراز کوبانی دیده می‌شود.

Kobane

رزمندگان کرد سوری با تمام توان خود و کوچه به کوچه از کوبانی دفاع می‌کنند اما برای جلوگیری از تصرف شهر تنها مانده‌اند. رامی عبدالرحمن، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه (مستقر در لندن) می‌گوید واحدهای دفاع مردمی (YPG) توانسته‌اند دو خودروی زرهی داعش را در دو کیلومتری کوبانی منهدم کنند اما شهر از سه جهت در محاصره قرار دارد.

رامی عبدالرحمن تاکید می‌کند که نیروهای ائتلاف نتوانسته‌اند حملات خود علیه مواضع داعش را تشدید کنند. گفته می‌شود هنوز سه هزار نفر از مردم کوبانی در شهر مانده‌اند. به دلیل انسدادهای خبری، اطلاعات تاییدشده‌ای از وضعیت کوبانی در دست نیست.

شامگاه پنجشنبه دوم اکتبر اعلام شده بود که کوبانی در یک قدمی سقوط قرار دارد و شبه‌نظامیان داعش به دویست متری شهر رسیده‌‌اند.

احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه صبح جمعه سوم اکتبر گفت: «ما نمی‌خواهیم کوبانی سقوط کند.» داود اوغلو افزود ترکیه هر اقدامی را بتواند برای جلوگیری از تصرف کوبانی انجام می‌دهد: «هیچ کشور دیگری به اندازه ترکیه، در عراق و سوریه نفوذ ندارد و هیچ کشوری نیز به اندازه ترکیه از اوضاع عراق و سوریه متاثر نیست.»

هنوز روشن نیست ترکیه کی و چگونه به مداخله در اوضاع عراق و سوریه خواهد پرداخت. عصمت یلماز، وزیر دفاع ترکیه پیش از تصویب لایحه مشارکت نظامی این کشور در مقابله با داعش، به خبرگزاری آنادولو گفته بود: «انتظار نداشته باشید بلافاصله پس از مصوبه، عملیات شروع شود.»

استرالیا در این میان به صف عملیات هوایی علیه مواضع داعش در عراق پیوست. تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا گفته که ماموریت شش جنگنده استرالیایی می‌تواند طولانی و متجاوز از چند هفته باشد.

ابوت گفت این ماموریتی انساندوستانه برای حراست از عراق و هم چنین حفاظت از خود استرالیایی‌ها در برابر «خشم خونبار فرقه داعش» است.

جنگنده‌های استراالیایی از دو هفته قبل در پایگاه هوایی امارات مستقر شده و آماده ماموریت هستند. فرمانده نیروی هوایی استرالیا می‌گوید در روزهای آینده عملیات این کشور آغاز خواهد شد. قرار است تعداد جنگنده‌های استرالیا به هشت فروند افزایش یابد.‌

Share