Share

شب گذشته اعتراضات دانشجویان در هنگ‌کنگ در آرامش نسبی برگزار شد. گزارش شده است که در محله تجاری مونگ‌کوگ که به خاطر باندهای تبهکارش شهرت دارد، باز هم بین برخی از تظاهرکنندگان و نیروهای پلیس درگیری‌هایی پیش آمد. در این محله پلیس با گاز فلفل و با باتوم با دانشجویان معترض هنگ‌کنگی درگیر شد.

شامگاه گذشته: تحصن دانشجویان مقابل دفتر لیون چونگ یینگ، رییس شورای اجرایی هنگ‌کنگ

شامگاه گذشته: تحصن دانشجویان مقابل دفتر لیون چونگ یینگ، رییس شورای اجرایی هنگ‌کنگ

دولت محلی برای معترضان ضرب‌الاجل تعیین کرده. آن‌ها تا دوشنبه، ۶ اکتبر فرصت دارند به تظاهراتشان پایان دهند. دانشجویان هنگ‌کنگی شامگاه گذشته انتظار داشتند که کار به خشونت کشد. اما اجتماعات دانشجویان که شامگاه گذشته با شرکت هزاران نفر برای انتخابات آزاد برگزار شد، بدون درگیری با نیروهای پلیس به پایان رسید. دانشجویان معترض شب را در خیابان‌ها به صبح رساندند و همچنان پیرامون مهم‌ترین مراکز دولتی و تجاری هنگ‌کنگ به سر می‌برند و به همین جهت آمد و شد در این شهر مختل شده است.

چونگ لینگ، رییس دولت محلی هنگ‌کنگ از دانشجویان معترض خواسته است به خانه‌هایشان برگردند. او اعلام کرده که در غیر این‌صورت از دوشنبه، ۶ اکتبر به بعد برای «برقراری نظم اجتماعی»، «اقدام لازم» را انجام خواهد داد.

حمله لباس شخصی‌ها

روز گذشته در محله پرجمعیت مونگ‌کونگ که به خاطر باندهای تبهکارش شهرت دارد، لباس شخصی‌ها به دانشجویان معترض حمله کردند. دانشجویان می‌گویند با این وضعیت دیگر به دنبال گفت‌وگو و مذاکره با دولت محلی هنگ‌کنگ نیستند. پیش‌تر اعلام شده بود دانشجویان پیشنهاد مذاکره با نمایندگان دولت را پذیرفته‌اند.

معاون هیأت امنیتی شورای قانون‌گذاری هنگ‌کنگ نیز رییس دولت را متهم به سازمان‌دهی باندهای تبهکار و لباس شخصی‌ها برای حمله به تظاهرات‌کنندگان و دانشجویان کرده است. جیمز تو می‌گوید دولت هنگ‌کنگ افرادی را به طور ویژه برای برخورد با شهروندان آموزش داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز در آخرین درگیری‌ها حداقل ۱۸ تظاهرکننده و ۶ مأمور پلیس زخمی شده‌اند. پلیس می‌گوید ۱۹ نفر را دستگیر کرده است که در میانشان ۸ نفر مجرم سابقه‌دار نیز هستند.

اتحادیه دانشجویان اعلام کرده دولت هنگ‌کنگ باید به طور شفاف در مورد دلایل خشونت‌ها و افرادی که در منطقه مونگ کوک به دانشجویان حمله‌ور شده‌اند توضیح دهد وگرنه مذاکره‌ای در کار نخواهند بود. با انصراف دانشجویان از مذاکره با دولت، مشخص نیست سرانجام اعتراض‌ها در هنگ کنگ به کجا می‌انجامد.

دانشجویان در اعتراض به انتخابات نظارتی و گزینشی در سال ۲۰۱۷ از روز جمعه ۲۶ سپتامبر به خیابان‌ها آمده‌اند. آنها خواهان برکناری لیون چونگ یینگ، رییس شورای اجرایی هنگ‌کنگ شده‌اند.

Share