Share

از شهر کوبانی در شمال سوریه که توسط پیکارجویان گروه «دولت اسلامی» محاصره شده، خبرهای ضد و نقیضی در رسانه‌های جهان بازتاب یافته است. یکی از خبرنگاران خبرگزاری فرانسه از تپه‌ای در شرق کوبانی عکسی گرفته که نشان می‌دهد بر فراز این تپه پرچم داعش به اهتزار درآمده است.

پرچم داعش در شرق کوبانی

پرچم داعش بر فراز تپه «نمیشانور»

رییس دولت خودگردان کوبانی نیز گزارش داده که قسمت‌های شرقی این شهر ظاهراً به تصرف تروریست‌های داعش درآمده و پرچمشان را در این مناطق برافراشته‌اند. بر اساس گزارش‌هایی که در برخی رسانه‌های دیگر انتشار یافته، ظاهراً تروریست‌ها ساختمان تلویزیون کوبانی را نیز تصرف کرده‌اند و بر فراز آن پرچم‌شان را به اهتزار درآورده‌اند.

از شامگاه گذشته تروریست‌های گروه «دولت اسلامی» تلاش می‌کنند شهر کوبانی را از شرق و غرب به تصرف خود درآورند. تروریست‌ها بر تپه «میشانور» که در غرب کوبانی واقع شده، تسلط پیدا کرده‌اند و از فراز این تپه شهر را هدف توپخانه خود قرار داده‌اند. با وجود آنکه نیروهای گردان مدافع خلق که دفاع از شهر را به عهده گرفته‌اند از سلاح و امکانات کافی بی‌بهره‌اند، همچنان از شهر دفاع می‌کنند.

تپه «نمیشانور» از نظر استراتژیکی بسیار اهمیت دارد و از شنبه، ۴ اکتبر محل درگیری‌های خونین بین مدافعان شهر و تروریست‌ها بوده است. یگان مدافعان خلق، دفاع از کوبانی را به عهده دارد. گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که یگان مدافعان خلق بر شمال کوبانی هنوز تسلط دارد.

ظاهراً ساختمان تلویزیون کوبانی هم به تصرف داعش درآمده

ظاهراً ساختمان تلویزیون کوبانی هم به تصرف داعش درآمده

کوبانی در شمال سوریه و در نوار مرزی با ترکیه قرار دارد. تروریست‌های داعش تاکنون بارها به دروازه شهر نزدیک شده‌اند و کوبانی در آستانه سقوط قرار گرفته، اما یگان مدافعان خلق موفق شده، پیکارجویان گروه «دولت اسلامی» را به عقب براند. تا شامگاه گذشته، تروریست‌ها فقط یک صد متر با کوبانی فاصله داشتند.

احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه به شبکه تلویزیونی «سی ان ان» گفته است که ترکیه قصد ندارد به یاری نیروهای گردان مدافع خلق بشتابد. به گفته داوود اوغلو «اگر ترکیه به کوبانی نیروی زمینی بفرستد، می‌بایست در سراسر سوریه عملیات نظامی انجام دهد.»

نخست‌وزیر ترکیه در گفت‌و‌گو با «سی ان ان» از رایزنی‌هایی در پارلمان ترکیه برای به دست آوردن راهکارهای مؤثر در مقابله با داعش خبر داده است.

احمد داود اوغلو، پنجشنبه‌شب دوم اکتبر / ۱۰ مهرماه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «اِی‌تی‌وی» ترکیه گفته بود: «ما نمی‌خواهیم کوبانی سقوط کند. هر کاری بتوانیم انجام خواهیم داد تا مانع از این رخداد شویم.»

عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) روز پنجشنبه به دولت ترکیه هشدار داده بود که چنانچه گروه «دولت اسلامی» شهر کوبانی را فتح کند و در این شهر دست به قتل عام مردم بزند، «پ‌ک‌ک» مذاکرات صلح با دولت ترکیه را قطع خواهد کرد.

نمایندگان پارلمان ترکیه با ۲۹۸ رأی موافق و ۹۸ رأی مخالف لایحه عملیات نظامی این کشور در مقابله با گروه «دولت اسلامی» در خاک سوریه و عراق را تصویب کرده است.

Share