Share

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۵ اکتبر/ ۲۳ مهر در وین با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود و کاترین اشتون، رئیس هیأت مذاکره‌کننده کشورهای ۱+۵ دیدار کرد. این دیدار در چارچوب هشتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران صورت گرفت که روز پنجشنبه آغاز می‌شود. هنوز جزییاتی از دیدار این دو مقام منتشر نشده است.

Kerry zarif

رسانه‌های داخلی گزارش می‌دهند که گفت‌وگوهای سه جانبه اشتون، ظریف و کری بعد از سه ساعت و نیم در  وین متوقف شد و از ساعت ۲۰ شب به وقت محلی از سر گرفته می‌شود. هنوز اطلاعاتی در باره محور گفت‌وگوها و نتایج احتمالی این دیدار به رسانه‌ها اعلام نشده است.

محمدجواد ظریف و هیأت ایرانی از روز سه‌شنبه به وین رفته‌اند. ظریف در گفت‌وگو با رسانه‌های ایران گفته است توافق نهایی هنوز احتیاج به زمان دارد. او روز سه‌شنبه نسبت به دستیابی به توافق جامع تا تاریخ تعیین‌شده، ابراز تردید کرد.

محمدجواد ظریف شامگاه سه‌شنبه با کاترین اشتون دیدار کرد. او پس از این دیدار گفت: «اختلافات قابل توجهی وجود دارد، اما این بدان معنا نیست که این اختلافات غیرقابل حل و فصل است.»

او بحث‌ها درباره مسائل مورد اختلاف را «زمان‌بر» خواند و گفت: «ممکن است این راه‌حل‌ها به گفت‌وگوی بیشتر نیاز داشته باشد.»

ظریف با بیان این‌که در مذاکرات سه‌شنبه بحث‌های جدی صورت گرفت، افزود: «البته تاکنون به یک جمع‌بندی مشترک نرسیده‌ایم.»

تهران و کشورهای گروه ۱+۵ تصمیم گرفته‌اند که تا روز جمعه ۲۴ نوامبر/ ۲۳ آبان‌ماه سال جاری، به راه حل و توافق نهایی دست یابند. در این مدت ایران باید با تضمین معتبر و قابل اثبات، اطمینان غرب را به «صلح‌آمیز» بودن برنامه هسته‌ای خود جلب کند تا غرب تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران را که فشارهای بسیاری بر اقتصاد این کشور وارد کرده، لغو کند.

با این حال تاکنون دو طرف مذاکره تمدید دوباره مذاکرات هسته‌ای را رد نکرده‌اند. یک بار پیش از این قرار بود که تا ۲۰ ژوئیه/ ۲۹ تیرماه طرف‌های مذاکره‌کننده به توافق نهایی دست یابند، اما بعد این تاریخ تا ۲۴ نوامبر تمدید شد.

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون روز سه‌شنبه اعلام کرد که تا جایی که ممکن است تلاش خواهد شد تا در تاریخ تعیین‌شده بتوان به توافق نهایی دست یافت.

جان کری پیش از این گفته بود که هنوز بر سر برخی مسائل مهم اختلاف نظر وجود دارد اما رسیدن به توافق نهایی تا ۲۴ نوامبر غیرقابل دسترس نیست.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و هیأت مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و هیأت مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، شامگاه دوشنبه ۲۱ مهر از تلویزیون دولتی ایران ابراز امیدواری کرد که مناقشه اتمی این کشور تا تاریخ مشخص شده برای دستیابی به توافق جامع نهایی حل و فصل شود.

روحانی گفت: «در مسأله هسته‌ای هیچ‌وقت به یک سال قبل برنخواهیم گشت و این‌که در ۴۰ روز باقی مانده چه می‌شود، باید بگویم اراده ما بر این است و فکر می‌کنیم در ۴۰ روز باقی مانده مسأله قابل حل و فصل نهایی باشد.»

آغاز «غیرمنتظره» هشتمین دور مذاکرات ایران و ۱+۵

از سوی دیگر منابع خبری ایران از «آغاز غیرمنتظره» هشتمین دور مذاکرات هسته‌ای تهران و ۱+۵ خبر داده‌اند.

یک منبع نزدیک به هیأت مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران که نامش فاش نشده، شامگاه سه‌شنبه ۲۲ مهر به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت این مذاکرات از صبح روز پنجشنبه ۲۴ مهر در وین آغاز می‌شود.

براساس اعلام قبلی قرار بود مذاکرات وین صرفا برای انجام مذاکرات سه‌جانبه میان هیأت‌های ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا به نمایندگی از کشورهای اروپایی و ۱+۵ باشد اما عصر روز سه‌شنبه به‌طور غیرمنتظره از سوی منابع نزدیک به هیأت مذاکره‌کننده ایران اعلام شد قرار است مذاکرات در سطح ایران و ۱+۵ نیز برگزار شود.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز به‌نقل از سخنگوی کاترین اشتون روز آغاز این مذاکرات را پنجشنبه عنوان کرد و نوشت قرار است نشست روز پنجشنبه با حضور محمدجواد ظریف و مقام‌های بلندپایه گروه ۱+۵ برگزار شود.

ظاهرا دیگر معاونان وزیران خارجه کشورهای گروه  ۱+۵ برای روز پنجشنبه خود را به وین خواهند رساند.

هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵، شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان در نیویورک (۱۹ سپتامبر/ ۲۸ شهریورماه تا ۲۵ سپتامبر/ سوم مهرماه) بدون نتیجه پایان یافت.

در این دور از مذاکرات پیشرفت کمی حاصل شد و اختلافات اساسی بر سر غنی‌سازی اورانیوم همچنان برجا ماند.

Share