Share

حدود ۱۵هزار نفر در مکزیکوسیتی تظاهرات کردند و خواستار بازگشت ۴۳ دانشجوی مفقود شده شدند.

mexico-has-drawn-thousands-of-protesters

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در شهرهای بزرگ و کوچک مکزیک نیز راه‌پیمایی‌های مشابهی برپا شده است

رهبری این راهپیمایی را پدران و مادر‌ان تعدادی از دانشجویانی به عهده داشتند که چهار هفته پیش به دنبال عملیات پلیس علیه معترضان، در شهر ایگوالا در جنوب مکزیک ناپدید شدند. والدین این دانشجویان با در دست داشتن شمع معترضان را راهنمایی می‌کردند.

پیش از این و به دنبال اعتراضات قبلی، تظاهرکنندگانی با ماسک بر چهره، بخش‌هایی از ساختمان شهرداری را آتش زده بودند و بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در شهرهای بزرگ و کوچک مکزیک نیز راه‌پیمایی‌های مشابهی برپا شده است.

بر اثر این اعتراض‌ها، دولت مکزیک حکم بازداشت خوزه لوئیس آبارکا، شهردار شهر ایگوالا را صادر کرده است. او متهم است که طراح عملیات پلیس در تظاهرات اعتراضی دانشجویان بوده است. در اعتراضات دانشجویی شش نفر کشته شدند.

گفته می‌شود شهردار ایگوالا به پلیس دستور داده بوده برای جلوگیری از اختلال در برنامه‌ای به میزبانی همسرش، از تجمع اعتراضی دانشجویان جلوگیری شود.

دانشجویان در روزهای پایانی سپتامبر با اتوبوس عازم تظاهراتی در اعتراض به وضعیت معلمان در روستاها بودند اما پلیس در راه به روی آنها آتش گشود. شش نفر کشته شدند و باقی نیز پا به فرار گذاشتند. پس از جنگ و گریز و درگیری مسلحانه پلیس با معترضان، ۴۳ نفر ناپدید شدند. اکنون شهردار، همسر او و رییس پلیس شهر فراری هستند.

دادستان کل مکزیک گفته است که همسر شهردار با یک باند محلی مواد مخدر ارتباط داشته است.

چند افسر پلیس در شهرداری که به دلیل همین درگیری‌ها دستگیر شدند، اعتراف کرده‌اند که دانشجویان را به این باند تحویل داده‌اند.

یک هفته پیش فردی که به عنوان سردسته این باند مواد مخدر مظنون است، دستگیر شد. علاوه بر او، تاکنون و در مجموع، ۵۰ نفر در پیوند با موضوع ناپدید شدن دانشجویان معترض دستگیر شده‌اند که بیشترشان مأموران پلیس محلی در ایگوالا هستند.

۴۳ دانشجوی مفقود شده، آخرین بار در حال انتقال به یک وانت پلیس، دیده شده‌اند.

Share