Share

انتصاب سفیر جدید ایالات متحده در سوئد با حواشی رسانه‌ای همراه بود.

azita raji 212

آزیتا راجی متولد تهران است و تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در ایران گذرانده‌است

«آزیتا راجی»، سفیر باراک اوباما در سوئد، از سوی روزنامه «تایمز» چاپ هندوستان به عنوان فردی «هندی‌ـ‌آمریکایی» مورد تقدیر قرار گرفت.

در همین حال، دبیر شورای ملی ایرانی‌آمریکایی‌ها در حساب توئیتر خود انتصاب نخستین «ایرانی‌ـ‌آمریکایی» به عنوان سفیر آمریکا را تبریک گفت.

این در حالی است که در وب‌سایت «کاخ سفید»، آزیتا راجی متولد تهران معرفی شده‌است که تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در ایران و سپس لوزان سوئیس گذرانده‌است و در آمریکا تحصیلات دانشگاهی خود را ادامه داده‌است. او با زبان‌های متعددی آشنایی دارد.

Barack Obama visits San Francisco in support of Senator Barbara Boxer

آزیتا راجی پیش‌تر معاون رئیس کمیته مالی ملی کنگره آمریکا بود

در حالیکه معرفی راجی در وب‌سایت کاخ سفید اشاره‌ای به هندوستان نمی‌کند، روزنامه‌ تایمز هندوستان و نیز روزنامه‌های پاکستانی از او به عنوان یک هندی‌ـ‌آمریکایی‌ نام برده‌اند. در همین حال، گروه‌ها و سازمان‌های ایرانی در آمریکا نیز وارد جنجال رسانه‌ای شده‌اند تا از خاستگاه او به عنوان «ایرانی» دفاع کنند.

اگرچه شاید این انتخاب با حواشی چالش مرزی ایران و پاکستان در هم آمیخته‌باشد، اما هیچ‌یک از این منابع خبرگزاری به سوابق وی اشاره‌ای نکرده‌اند و تنها به سخن‌گفتن درباره ملیت او پرداخته اند. درحالیکه آزیتا راجی پیش از این معاون رئیس کمیته مالی ملی کنگره آمریکا، و یکی از اصلی‌ترین مهره‌های جذب کمک‌های مالی برای کمپین انتخاباتی اوباما در سال ۲۰۱۲ بوده‌است.

Share