Share

گروه «دولت اسلامی» (داعش) دست‌کم ۴۶ عضو یک قبیله سنی‌مذهب در استان الانبار را که با سلاح به مقابله با این گروه برخواسته بودند در غرب عراق اعدام کرده‌ است. از سوی دیگر نیروهای کمکی پیشمرگه از اربیل به سوی کوبانی حرکت کرده‌اند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مسئول محلی، یک پزشک در منطقه، یک سرهنگ پلیس و یک فرمانده شبه‌نظامیان «سهوا» این خبر را تأیید کرده و گفتند این اعدام روز چهارشنبه ۲۹ اکتبر / ۷ آبان رخ داده است

گروه «سهوا» متشکل از افراد قبیله‌ای عرب سنی است که با شبه‌نظامیان القاعده و داعش مبارزه می‌کنند.

به‌گفته مسئول محلی که نخواست نامش فاش شود، این اعدام‌ها در شمال شهر «هیت» که هفته گذشته به دست داعش افتاد انجام شده است.

پنتاگون روز سه‌شنبه اعلام کرد که در پی یورش «دولت اسلامی» به این منطقه و فرار ساکنان محل، نیروی هوایی آمریکا روز دوشنبه در نزدیکی یک پایگاه هوایی هفت هزار بسته غذایی در اختیار ارتش عراق قرار داد تا این ارتش آن‌ها را در میان آوارگان منطقه پخش کند.

بیشتر ساکنان استان الانبار را سنی‌ها تشکیل می‌دهند و تقریبا این استان به‌طور کامل در دست نیروهای افراطی «دولت اسلامی» قرار دارد.

منطقه اطراف پایگاه الاسد یکی از مناطق نادری است که هنوز در دست ارتش عراق است.

پیشروی‌های اخیر «دولت اسلامی» در الانبار این بیم را به‌وجود آورد که این منطقه هم‌مرز سوریه و نزدیک به بغداد را کاملا تسخیر کند.

پیشمرگه‌های کردستان عراق شامگاه چهارشنبه در کوبانی

از سوی دیگر روز سه‌شنبه ۲۸ اکتبر / ۶ آبان حدود ۱۵۰ نیروی پیشمرگه کرد به همراه تجهیزات سنگین و نیمه‌سنگین پایگاهی را در اربیل به مقصد شهر کوبانی سوریه ترک کردند تا به کمک نیروهای محافظ کوبانی در مقابله با «دولت اسلامی» بپیوندند.

صالح مسلم، رهبر حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه گفت نیروهای پیشمرگه کردستان عراق اواخر روز چهارشنبه وارد شهر کوبانی می‌شوند.

صالح مسلم، رهبر حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه گفت نیروهای پیشمرگه کردستان عراق اواخر روز چهارشنبه وارد شهر کوبانی می‌شوند.

آنکارا روز دوشنبه، ۲۰ اکتبر / ۲۸ مهر سرانجام تحت فشار ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا به عده‌ای از پیشمرگه‌های کرد اجازه داد از خاک ترکیه وارد کوبانی بشوند. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اما دستور داد که تعداد پیشمرگه‌ها از ۱۵۰ نفر تجاوز نکند.

صالح مسلم، رهبر حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه که نیروهای نظامی وابسته به آن در این شهر با داعش می‌جنگند، روز چهارشنبه گفت نیروهای پیشمرگه کردستان عراق اواخر روز جاری وارد شهر کوبانی می‌شوند.

صالح مسلم به رویترز گفت انتظار می‌رود پیشمرگه‌ها سلاح‌های ضدتانک و ضدخودروهای زرهی برای مقابله با داعش به کوبانی بیاورند.

به‌گفته وی افزود این سلاح‌ها به یگان‌های مدافع خلق (YPG) کمک می‌کند تا نیروهای «دولت اسلامی» را کوبانی به عقب برانند.

وی افزود یگان‌های مدافع خلق در حال حاضر با سلاح‌هایی که در اختیار دارند نمی‌توانند با خودروها و تانک‌های «دولت اسلامی» مقابله کنند.

بیش از ۷۰ تن از پیشمرگه‌ها از طریق هواپیما به فرودگاهی در ۳۰ کیلومتری کوبانی و در داخل خاک ترکیه منتقل شده‌اند. سایر نیروهای پیشمرگه نیز به همراه ۴۰ خودروی نظامی وارد خاک ترکیه شده‌اند.

مردم مناطق کردنشین ترکیه به‌هنگام ورود نیروهای پیشمرگه از آن‌ها با سرود و شادی استقبال کردند.

Share