Share

کاروان پیشمرگه‌های کرد عصر جمعه  ۳۱ اکتبر، با گذر از مرز ترکیه و سوریه به کوبانی رسیدند. همزمان با گذر این کاروان، صدای انفجارها حاکی از شدت گرفتن نبرد بین نیروهای کرد و دولت اسلامی است.

kobani pishmarga212

عکس‌ها و فیلم‌های جنگجویان سوار بر خودروها در حال گذر از مرز نشان می‌دهد که آنها پرچم کردستان را حمل می‌کردند

قرار است پیشمرگه‌ها به مدافعان کرد سوریه که در کوبانی در حال جنگ با دولت اسلامی عراق و شام (داعش) هستند، کمک کنند. شهر کوبانی ۴۰ روز است که از سه طرف تحت محاصره داعش قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، حملات هوایی آمریکا قبل از ورود پیشمرگه‌ها شدت گرفته بود. به نظر می‌رسد این کار برای آسان کردن انتقال و بازکردن مسیر انجام شده است تا کاروان پیشمرگه‌ها‌ که مجهز به تسلیحات سنگین و پیشرفته هستند، بتوانند وارد کوبانی شوند.

تعداد نیروهای پیشمرگه تنها ۱۵۰ تن بوده است. با این حال آنها مجهز به تسلیحات نظامی سنگین و پیشرفته هستند که می‌تواند به جنگجویان کوبانی در جنگ با داعش کمک زیادی کند.

pishmarga

شهر کوبانی ۴۰ روز است که از سه طرف تحت محاصره داعش قرار دارد

گروه داعش با تصرف بخش‌هایی از سوریه و عراق توانسته است به برخی از پایگاه‌های نظامی این کشورها دسترسی پیدا کند. بر این اساس این گروه در حمله به کوبانی از تجهیزات سنگین بهره می‌برد.

انتقال جنگجویان پیشمرگه توسط ده‌ها دستگاه کامیون و جیپ صورت گرفته است. تسلیحات پیشرفته و خودروهای زره پوش، این کاروان را در طی مسیر ۸ کیلومتری خود از مرز تا کوبانی دنبال کرده است. به گزارش خبرگزاری «الجزیره» از جمله این تسلیحات عبارتند از اسلحه‌های اتوماتیک ضدهوایی و پرتاب‌کننده راکت.

عکس‌ها و فیلم‌های جنگجویان سوار بر خودروها در حال گذر از مرز نشان می‌دهد که آنها پرچم کردستان را حمل می‌کردند و دستانشان را به علامت پیروزی بالا برده بودند.

تشدید نبردها در کوبانی

یکی از پیشمرگه‌ها به صورت تلفنی به خبرگزاری رویترز خبر داده است که همه آنها به سلامت از مرز گذشته‌اند.

با اولین گذر کاروان پیشمرگه‌ها از مرز صدای انفجار بلندی به گوش رسیده که بخشی از یک سلسله انفجار سریع بوده است و نشان از شدت گرفتن جنگ در این منطقه دارد.

نیروهای «دولت اسلامی» با تسخیر چندین روستا در اطراف کوبانی از نیمه ماه سپتامبر این شهر را به محاصره خود در آوردند و بخش‌های بزرگی از آن را تصرف کردند. با این حال نبردهای خیابانی در کوبانی ادامه یافت و تاکنون گفته می‌شود ۸۰۰ نفر در این درگیری‌ها کشته شده‌اند و بیش از ۲۰۰ هزار نفر از ساکنان شهر به ترکیه پناه برده‌اند.

انتقاد ترکیه و سوریه از توجه بیش از حد به کوبانی

فعالان سیاسی می گویند اکنون ۱۰۰۰ جنگجوی کرد سوریه در برابر ۳۰۰۰ نیروی داعش در حال جنگ در منطقه کوبانی هستند. با این حال کمک‌های نظامی به کوبانی مورد انتقاد دولت‌های سوریه و ترکیه قرار گرفته است.

دولت سوریه ورود پیشمرگه‌ها به خاک خود را محکوم کرد و آن را تجاوز و دخالت ترکیه در امور داخلی خود دانست.

دولت ترکیه نیز که پس از مقاومت طولانی اجازه داده است که پیشمرگه ها وارد خاک سوریه شوند، در روز جمعه مجدداً کمک و توجه بین المللی به کوبانی را مورد انتقاد قرار داد. اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه که در پاریس در جمع یک انجمن بین المللی سخنرانی می کرد گفت که به کوبانی توجه بیش از حد نشان داده شده است و از نیروهای ائتلاف خواست به سایر نقاط سوریه حمله کنند.

دولت ترکیه مدت طولانی مانع از اعزام نیروهای پیشمرگه از طریق خاک خود به کوبانی شد چرا که از نظر مقامات آنکارا «یگان‌های مدافع خلق» در کوبانی با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در ارتباط‌ هستند. پ‌ک‌ک از نظر دولت ترکیه، اروپا و آمریکا به‌عنوان یک گروه «تروریستی» شناخته شده است.

با فشار واشنگتن سرانجام در روز ۲۰ اکتبر / ۲۸ مهر، دولت ترکیه اجازه داد پیشمرگه‌ها از طریق خاک این کشور از عراق وارد سوریه شوند. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اما دستور داده بود که تعداد پیشمرگه‌ها از ۱۵۰ نفر تجاوز نکند.

Share