Share

روزنامه «واشنگتن‌پست» در گزارشی اختصاصی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران تصریح کرده است که ایران و آمریکا هر دو به کانال‌های پشت پرده متوسل شده‌اند تا فرمول‌های ممکن برای توافق را بررسی کنند.

Kerry-Zarif2

ایران این مذاکرات را با پافشاری بر عدد ۲۲۰۰۰ سانتریفوژ آغاز کرد، در حالی که آمریکا بر ۲۰۰۰ سانتریفوژ اصرار داشت

به گزارش «واشنگتن‌پست»، مذاکرات هسته‌ای با ایران به روال سابق در حال پیشروی است و هر دو طرف تا به حال از مواضع خود کوتاه آمده‌اند. ایران اکنون بر ابقای ۹۴۰۰ سانتریفوژ فعال خود چانه‌زنی می‌کند، در حالی که ایالات متحده اعلام کرده که ممکن است ۴۰۰۰ سانتریفوژ را برای مدت سه تا پنج سال بپذیرد.

این در حالی است که مذاکرات هسته‌ای با اختلاف نظر بسیار بزرگتری آغاز شده بود. ایران این مذاکرات را با پافشاری بر عدد ۲۲۰۰۰ سانتریفوژ آغاز کرد، در حالی که ایالات متحده حد ۲۰۰۰ سانتریفوژ را برای دستیابی به هر گونه توافق هسته‌ای لازم دانسته بود.

بنابر این گزارش ایالات متحده ممکن است بر سر تعداد سانتریفوژها توافق کند، تنها به شرطی که ایران با کاهش ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود از ۱۰ هزار کیلوگرم به چند صد کیلوگرم مخالفتی نکند. در هر حال هر توافقی با این شرط صورت خواهد پذیرفت که آمریکا بر همه فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظارت داشته باشد.

با این حال خبرگزاری «فارس» گزارش داد که یک مقام مسئول و نزدیک به تیم مذاکره‌کننده در مصاحبه با خبرنگاری که درباره این مطلب «واشنگتن‌پست» سوال کرده بود، این خبر را «تأیید نکرده و تکذیب می‌کند»؛ این خبرگزاری از این مقام مسئول نام نبرده است.

علی شمخانی، مردی برای همه فصول

این گزارش با عنوان «یک ایرانی که می‌تواند میان گروه‌های ایران تعادل برقرار کند؟» به چاپ رسید. این عنوان مستقیماً به علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، اشاره دارد و او را در مقام چهره‌ای معرفی می‌کند که در سیاست ایران در سال‌های اخیر نقش هر چه مهمتری را بازی کرده است.

ali shamkhani

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی

چهره‌ میانه‌رویی همچون شمخانی از این جهت اهمیت دارد که مهلت مذاکرات هسته‌ای در حال پایان است و تنها کسی همچون او می‌تواند در داخل ایران  پلی میان گروه‌های سیاسی مختلف برای رسیدن به یک توافق جامع باشد.

در حالی که مذاکرات هسته‌ای ایران یک ماه دیگر تا ضرب‌الاجل خود در تاریخ ۲۴ نوامبر (سوم آذر) فرصت دارد، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که در روزهای نهم و دهم نوامبر (۱۸ و ۱۹ آبان) نشستی سه جانبه در عمان میان جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، و کاترین اشتون نماینده اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران نیز به تازگی تأکید کرده امکان توافق نهایی با کشورهای گروه ۱+۵ در زمان باقی‌مانده وجود دارد، چون طرفین در بسیاری از مسائل کلی تقریباً به نقطه نظرات مشترک رسیده‌اند.

او روز ۳۰ مهر و در پایان سفر خود به زنجان گفت تقریباً در همه مسائل کلیات به نقطه‌نظر مشترکی‌ رسیده‌ایم، البته این کلیات جزئیاتی هم دارد که برای دو طرف بسیار مهم است.

به گفته رئیس دولت اعتدال، «برای توافق نهایی هم قدم‌های خوبی برداشته شده، البته این قدم‌ها کمتر از کاری است که ما انتظار آن را داشتیم و زمان باقی‌مانده هم زیاد نیست اما امکان توافق نهایی در همین زمان هم وجود دارد.»

بیشتر بخوانید: وزرای خارجه ایران و آمریکا در عمان با هم دیدار می‌کنند

Share