Share

کارشناسان مهاجرت می‌گویند که با کاهش بودجه نگهبانی دریایی از سوی اروپا هزاران نفر در آب‌های مدیترانه جان خود را از دست خواهند داد.

People disembark from a boat at the Brindisi harbour

حوادث دریایی در سال اخیر جان ۳۰۰۰ تن از مهاجران را گرفته است

حوادث دریایی در سال اخیر جان ۳۰۰۰ تن از مهاجران را گرفته است و انتظار می‌رود که این آمار با پایان عملیات نجات دریایی از سوی ایتالیا چند برابر شود.

به گزارش روزنامه «گاردین»، ایتالیا وظیفه یک ساله خود را در نجات مهاجران حادثه‌دیده به پایان می‌رساند، اما همچنان تردیدهای زیادی درباره نیروهای اتحادیه اروپا وجود دارد که قرار است جایگزین این کشور شوند.

ایتالیا از اکتبر سال گذشته بدین سو موفق شده بود بیش از ۱۰۰ هزار پناهجو را که دچار سانحه دریایی شده بودند، از دریا نجات دهد. اما با اعلام پایان بودجه ۹ میلیون یورویی عملیات نجات دریایی این کشور، بسیاری از گروه‌های حامی پناهجویان و مهاجرین هشدار داده‌اند که در فاجعه‌بارترین سال دریایی، تعداد کشته‌شدگان در مدیترانه حتی می‌تواند بسیار بیشتر از مقدار فعلی باشد.

حفاظت از مرز جایگزین نجات پناهجویان

اتحادیه اروپا در پاسخ به درخواست‌های مکرر رم قرار است کار خود را در آب‌های ایتالیا از شنبه یکم نوامبر به  نام عملیات «تریتون» آغاز کند. اما این عملیات جدید با عملیات سابق ایتالیا تفاوت عمده دارد.

در حالی که عملیات سابق نجات دریایی شامل جست‌وجو و نجات فعالانه در مساحت ۲۷۰۰۰ مایل‌مربع بوده است، عملیات تریتون تنها بر نگهبانی از مرزها تمرکز خواهد داشت و فقط تا فاصله ۳۰ مایل از سواحل ایتالیا را پوشش خواهد داد. همچنین بودجه عملیات اخیر ۲.۹ میلیون یورو تخمین زده شده که کمتر از یک‌سوم عملیات پیشین است.

فعالان حوزه مهاجرت و ان‌جی‌اوها معتقدند که تریتون برای جایگزینی عملیات نجات دریایی طراحی نشده است و تاکید می‌کنند که بدون حضور گسترده نیروی دریایی ایتالیا برای نجات پناهجویان مرگ تعداد بسیار بیشتری از پناهجویان رقم خواهد خورد.

روز پنج‌شنبه ۳۰ اکتبر بار دیگر زنگ خطری به صدا درآمد که اهمیت بحث‌های اخیر را نشان می‌دهد. یک قایق حامل پناهجویانی که در حال ترک کشور آشوب‌زده لیبی بودند، در دریا واژگون شد و دست کم ۲۰ نفر کشته شدند.

بیشتر بخوانید: ایتالیا؛ امیدی وجود ندارد که مهاجران ناپدید شده پس از سانحه کشتی زنده باشند

Share