Share

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، حمله به مراسم عزاداری مسلمانان شیعه‌ در شهر الأحسا در شرق عربستان را محکوم کرد.

22

همزمان با حمله به روستای الدالوه، به دو محل عزاداری در روستاهای القاره و القرین نیز تیراندازی شده است

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، مرضیه افخم در پیامی کوتاه از دولت عربستان خواسته است ضمن تأمین امنیت مردم در مراسم و مناسبت‌های مذهبی، عاملان حمله به مراسم ماه محرم شیعیان در الأحسا را شناسایی و مجازات کند.

خبرگزاری عربستان گزارش داده است که نیم ساعت پیش از نیمه‌شب گذشته، سوم نوامبر/۱۲ آبان، چند فرد مسلح با صورت‌های پوشیده با نقاب، با حمله به مردم حاضر در محلی که گفته می‌شود محل عزاداری شماری از شیعیان روستای الدالوه در ماه محرم بوده است، پنج نفر را می‌کشند و ۹ نفر را زخمی می‌کنند. افراد مهاجم سپس با اتومبیل از محل می‌گریزند.

زیاد الرقیطی، سخنگوی منطقه شرق عربستان به شبکه تلویزیونی المیادین گفته است که سه فرد مسلح نقابدار، با سلاح‌های تیربار و هفت تیر به روستاییان الدالوه تیراندازی کرده اند.

برخی از رسانه‌ها شمار زخمی‌های ناشی از این تیراندازی در روستای الدالوه را سی نفر اعلام کرده‌اند که بسیاری از آنها کودک هستند.

همزمان با این حمله، به دو محل عزاداری در روستاهای القاره و القرین واقع در همین استان نیز تیراندازی شده است.

در حال حاضر نیروهای امنیتی عربستان، مانع آمد و رفت مردم در مکان‌های عمومی روستاهای منطقه الاحساء شده‌اند.

ماه گذشته دادگاهی در عربستان سعودی شیخ نمر النمر، یکی از فقیهان شیعه را به اعدام محکوم کرد.

ماه گذشته دادگاهی در عربستان سعودی شیخ نمر النمر، یکی از فقیهان شیعه را به اعدام محکوم کرد

اکثر جمعیت عربستان سنی‌مذهب هستند و حکومت این کشور نیز در دست مسلمانان وهابی است. شیعه‌مذهبان در کشور عربستان یک اقلیت مذهبی به شمار می‌روند. آنان که اغلب ساکن مناطق شرقی عربستان هستند، خواهان حقوق برابر شهروندی در این کشورند. از این‌رو در سال‌های اخیر هرازچندگاه اعتراض‌هایی در این کشور بروز کرده است. ازجمله در ماه فوریه سال ٢٠١١ که چند تظاهرات اعتراضی برگزار شد. این اعتراض‌ها به خشونت و کشته شدن چند تن از اعتراض‌کنندگان کشیده شد.

حکومت عربستان این تنش‌ها را ناشی از تحریکات خارجی ازجمله حکومت شیعه ایران می‌داند.

ماه گذشته دادگاهی در عربستان سعودی چهارشنبه (۱۵ اکتبر/ ۲۳ مهر) شیخ نمر النمر، یکی از فقیهان شیعه را به اعدام محکوم کرد. برخی مسئولان ایرانی با اینکه به نمر النمر اجازه فرجام‌خواهی از این حکم داده شده است، در پرتو اختلافات بین وهابیون و شیعیان، واکنش‌های شدیدالحنی به حکم دادگاه عربستان سعودی نشان داده‌اند.

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه ایران به واحد مرکزی خبر گفته است: «انتظار می‌رود مقامات ذی‌ربط عربستان سعودی با رویکردی واقع‌بینانه مانع از اجرای این حکم و تشدید تنش‌ها در جهان اسلام شوند.»

ابراهیم آقامحمدی، عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی هم آشکارا عربستان سعودی را تهدید کرده است که چنانچه در حکم اعدام شیخ نمر انمر تجدید نظر نکند، آتش ناآرامی‌ها در این کشور شعله‌ور خواهد شد. او همچنین عربستان را به آتش‌افروزی در عراق و سوریه متهم کرده است.

این واکنش در حالی است که سنی‌مذهب‌های ایران از سوی حکومت ایران فشار هستند و ساده‌ترین حقوق شهروندی آنان رعایت نمی‌‌شود. حکومت ایران علاوه بر اینکه شمار زیادی از فعالان اجتماعی این اقلیت را بازداشت و زندانی کرده، آنان را وهابی می‌خواند.

در همین زمینه:

واکنش‌های تند مسئولان ایرانی به حکم اعدام شیخ نمر النمر

Share