Share

مجموعه انفجارهایی در غزه، مقابل منازل و خودروهای رسمی برخی سران جنبش فتح از جمله محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین روی داده است.

gaza3

اعضای جنبش فتح و شاهدان عینی گفته‌اند که این انفجارها خسارت‌های کوچکی به منطقه وارد کرده و کسی را زخمی نکرده است.

انفجارها در آستانه دهمین سالگرد مرگ یاسر عرفات رئیس پیشین حکومت خودگردان فلسطین صورت گرفته  و باعث تنش بین دو جنبش «فتح» و «حماس» شده است.

برخی مقامات جنبش فتح، جنبش حماس را مسئول انفجارها می‌دانند. حماس در حال حاضر کنترل نوار غزه را در دست دارد. نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین در پی این انفجارها سفر خود را به نوار غزه لغو کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی فلسطین، وفا، عبدالله ابو سمحدانه از مقامات فتح گفته است که روز یازدهم نوامبر، برنامه یادبود یاسر عرفات، حتی در صورت ادامه انفجارهای موجود برگزار خواهد شد.

یکی از این انفجارها در محلی رخ داده که قرار است برنامه یادبود عرفات در آنجا برگزار شود.

عبدالله ابو سمحدانه گفته است که «هیچ کس، هیچ انفجار و اقدام تروریستی‌ای نمی‌تواند ما را از برگزاری این مراسم باز بدارد.»

گروه حماس نیز این حملات را به عنوان اقداماتی جنایتکارانه معرفی کرده و گفته است: «باید این افراد را به دست عدالت سپرد.»

حماس و فتح در ماه آوریل توافق کرده بودند که یک دولت آشتی ملی تشکیل بدهند و تلاش کنند خلاء عمیق سیاسی بین دو گروه را که پس از سال ۲۰۰۷و قدرت‌گیری حماس در غزه شکل گرفته، از بین ببرند.

هنوز کسی مسئولیت این انفجارها را برعهده نگرفته، اما در صحنه یکی از این انفجارها نامه‌ای با امضای دولت اسلامی پیدا شده است.

مقامات فتح اطمینانی به اعتبار این نامه ندارند. به عقیده آنان بیشتر به نظر می‌رسد حمله‌کنندگان قصد ایجاد ترس در منطقه را دارند و می‌خواهند هویت خود را بدین طریق بپوشانند.

Share