Share

ابراهیم کارخانه‌ای، رئیس کمیته هسته‌ای مجلس ایران می‌گوید آمریکا در مذاکرات اخیر هسته‌ای که در مسقط  پایتخت عمان برگزار شد، پیشنهادی هشت صفحه‌ای به ایران داده که به‌گفته این نماینده مجلس «تیم مذاکر‌ه‌کننده هرگز زیر بار آن نخواهد رفت.»

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی هفته گذشته در مسقط برگزار شد.

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی هفته گذشته در مسقط برگزار شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم، کارخانه‌ای در مورد پیشنهادهای آمریکا در مذاکرات مسقط گفت: «طرح آمریکایی‌ها شامل محدودکردن تعداد سانتریفیوژها در حد چرخش دکوری و حیات نباتی، توقف تحقیق و توسعه در حد سانتریفیوژهای نسل کهنه (نسل یک)، تعطیلی طولانی‌مدت آب سنگین اراک به بهانه بازطراحی و تغییر ماهیت به آب سبک و اعلام بازرسی‌های نامحدود و سرزده از تمامی تأسیسات هسته‌ای و در امتداد آن از تأسیسات نظامی» می‌شود.

به‌گفته این نماینده مجلس «این پیشنهادها پس از یک سال مذاکره فشرده و توقف کامل پیشرفت فعالیت‌های هسته‌ای و نابود کردن بخش قابل توجهی از ذخایر هسته‌ای، پیشنهاد ظالمانه‌ای است که بر این اساس آمریکا مذاکرات را به نقطه صفر رسانده و در بازی جدید در اقدامی زورگویانه قصد تحمیل آن را دارد.»

تیم‌ مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران هنوز در مورد درستی یا نادرستی سخنان رئیس کمیته هسته‌ای مجلس ایران اظهارنظری نکرده است.

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی، هفته گذشته در مسقط برگزار شد. گفت‌وگوهای ایران و کشورهای گروه ۱+۵، شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین، به همراه کاترین اشتون، رئیس پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر سر برنامه هسته‌ای ایران هنوز به فرجام نرسیده است.

وزیران خارجه ایران و گروه ۱+۵ به همراه کاترین اشتون مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سوم آذر ماه سال گذشته در شهر ژنو به توافقی با عنوان «برنامه اقدام مشترک» در مورد برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند که این توافقنامه ۳۰ دی‌ماه وارد مرحله اجرا شد. بهمن‌ماه نیز مذاکرات هسته‌ای برای دستیابی به یک توافق جامع آغاز شد که وین میزبان هفت دور این مذاکرات بوده و یک دور نیز در نیویورک و آخرین دور (نهمین دور) نیز هفته گذشته در شهر مسقط پایتخت عمان برگزار شد.

با اینکه طرفین در وین کار نگارش متن پیش‌نویس توافقنامه جامع هسته‌ای را آغاز کردند و حتی گفته شد که ۶۰ تا ۶۵ درصد متن مورد نگارش قرار گرفته، ولی محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران اعلام کرد که هنوز متن پرانتزها (جاهای خالی) زیادی دارد و اختلافات عمده کماکان به قوت خود باقی است.

ایران و گروه ۱+۵ پس از آن برای ششمین دور در وین گردهم آمدند و در حدود دو هفته به رایزنی‌های دو و چندجانبه پرداختند تا ۲۹ تیرماه (فرصت شش ماهه از زمان اجرای توافقنامه ژنو) به توافق جامع دست یابند ولی در آخرین روزهای تیرماه، اختلافات، دستیابی به نتیجه را امکان‌پذیر نکرد و این مذاکرات تا ۲۴ نوامبر /سوم آذر ماه ۱۳۹۳ تمدید شد.

اکنون نیز دیپلمات‌ها می‌گویند با وجود گذشت یک سال از دور تازه گفت‌وگوهای هسته‌ای تهران و غرب، ممکن است این مذاکرات در مهلت تعیین‌شده در ۲۴ نوامبر به سرانجام نرسد و به همین دلیل احتمال تمدید مذاکرات تا چند ماه دیگر وجود دارد.

در همین حال محمدجواد ظریف و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران قرار است بامداد فردا سه‌شنبه برای شرکت در دهمین دور مذاکرات هسته‌ای و انجام گفت‌وگوهای دو و چندجانبه راهی وین شوند و با کاترین اشتون دیدار کنند.

مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ برای رسیدن به توافقی جامع انجام می‌شود که از یک سو ایران بتواند به برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ادامه دهد و از سوی دیگر کشورهای مذاکره‌کننده اطمینان یابند برنامه‌های ایران نظامی نخواهد بود.

در صورت به موفقیت رسیدن این مذاکرات، تحریم‌های اقتصادی علیه ایران متوقف و سپس به تدریج برطرف خواهد شد.

Share