Share

پس از کشف دو مزرعه و مرغداری مبتلا به ویروس در آلمان و هلند، یک مرغداری در یورکشایر در شمال انگلستان نیز آلوده به ویروس آنفولانزای پرندگان شده است.

vogelgrippe

وزارت بهداشت بریتانیا از بروز آنفولانزای مرغی در یک مرکز پرورش مرغ و خروس و بوقلمون در یورکشایر خبر داد. ماکیان این مرکز برای پیشگیری از سرایت ویروس، معدوم شده‌اند.

این وزارت‌خانه اعلام کرده که خطر سرایت این ویروس به نقاط دیگر بریتانیا بسیار اندک است و مواد غذایی زنجیره‌ای همچنان قابل مصرف هستند. هنوز نوع ویروس موجود در مرغداری یورکشایر روشن نشده است.

روز یکشنبه ۱۶ نوامبر دولت هلند از کشف ویروس ‌آنفولانزای مرغی از نوع H5N8 در مرغداری‌های دهکده‌ «هکن‌دورپ» خبر داد. در این روستا و حومه آن که در ۶۵ کیلومتری آمستردام واقع شده، ۱۶ مرغداری وجود دارند.

بیشتر بخوانید: شیوع آنفولانزای مرغی در هلند

مقامات هلندی اعلام کردند که ۱۵۰ هزار قطعه مرغ و جوجه را برای پیشگیری از گسترش ویروس معدوم کرده‌اند. دولت هلند در تدبیری احتیاطی، حمل و نقل مرغ‌ و جوجه، تخم مرغ، فر‌اورده‌های گوشت پرندگان و همچنین فضولات و کود مرغی را برای ۷۲ ساعت ممنوع کرد.

زمان این ممنوعیت برای حومه مرغداری‌های مبتلا به ویروس، ۳۰ روز تعیین شده است.

نهاد خواروبار و کشاورزی سازمان ملل (فائو) در ماه سپتامبر در باره شیوع ویروس آنفولانزای مرعی از نوع H5N6 هشدار داده بود.

در سال ۲۰۰۳، مرغداری‌های هلند به ویروس نوع H7N7 مبتلا شدند و وزارت بهداشت این کشور ناچار شد ۳۰ میلیون قطعه مرغ را نابود کند.

Share