Share

گروه «دولت اسلامی» پس از بیش از دو ماه نبرد، هنوز به تقویت نیروهای خود در شهر کردنشین «کوبانی» ادامه می‌دهد.

Smoke rises over the Syrian town of Kobani

فرماندار اقلیم آزاد کردستان: نیروهای «ی پ گ» در وضعیت کنونی نیز در حال پیشروی علیه مواضع داعش هستند

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، داعش در حالی به اعزام بیشتر نیرو و تجهیزات به جبهه‌ جنگ در کوبانی برای تصرف این شهر مشغول است که پیشروی این گروه متوقف شده است. بر اساس این گزارش، مقاومت نیروهای کرد یگان‌های مدافع خلق، ملحق‌شدن تعدادی از نیروهای پیشمرگه به آنها، و بیش از ۲۷۰ حمله هوایی نیروهای ائتلاف، داعش را در این منطقه زمین‌گیر کرده است.

روز جمعه ۲۱ نوامبر، مسعود بارزانی، فرماندار اقلیم آزاد کردستان در کنفرانس خبری مشترکی با احمد داووداغلو، نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد که در صورت نیاز نیروهای پیشمرگه بیشتری به کوبانی اعزام خواهد شد. او در عین حال تأکید کرد که نیروهای «ی پ گ» در وضعیت کنونی نیز در حال پیشروی علیه مواضع داعش هستند.

با این حال، جان الن، دریادار بازنشسته آمریکایی که مسئول عملیات ائتلاف بین‌المللی علیه داعش است، خبر داده که داعش در حال افزودن به تعداد سربازان خود در اطراف کوبانی است. او تأکید کرده که این کار داعش اهداف دیگری را برای بمباران در اختیار نیروهای ائتلاف قرار خواهد داد.

پیشروی آهسته علیه داعش

کوبانی از اواسط سپتامبر مورد هجوم داعش واقع شد. اغلب ۶۰۰ هزار ساکن این شهر در روزهای نخست درگیری‌ها به ترکیه گریختند و با اینکه سقوط کوبانی نزدیک به‌نظر می‌رسید، مقاومت نیروهای «ی پ گ» و سپس آغاز حمله‌های هوایی نیروهای ائتلاف آنها را به عقب راند.

نیروهای پیشمرگه نیز در نهایت به یاری «ی پ گ» آمدند و اکنون با گلوله‌باران مواضع داعش به پشتیبانی دوربرد از این نیروها می‌پردازند.

بر اساس این گزارش، نیروهای کرد توانسته‌اند در دو هفته اخیر به پیشروی آهسته اما پیوسته‌ علیه داعش ادامه دهند. آنها روز پنجشنبه ۲۰ نوامبر شش ساختمان تحت کنترل دولت اسلامی را بازپس گرفته و حجم قابل توجهی از مهمات این گروه را به چنگ آورده‌اند. هفته گذشته نیز ی پ گ موفق به تسخیر تپه‌ای استراتژیک مشرف به کوبانی شد.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، داعش اکنون تنها یک‌چهارم شهر را در دست دارد، اما به گفته‌ فعالان کرد حاضر در کوبانی، خطر این گروه هنوز رفع نشده‌است و احتمالا نبرد در آنجا دنباله‌دار و طولانی‌مدت خواهد بود. به ادعای آنها، تک‌تیراندازان داعش در تمام شهر موضع گرفته‌اند و بازپس‌گیری هر خانه از این گروه، روزها طول می‌کشد.

Share