Share

منابع خبری روسیه می‌گویند ممکن است مذاکرات فشرده هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی که از سه‌شنبه ۱۷ آبان در وین آغاز شده، تا دو روز تمدید شود.

nuclear negotiations Iran 5`1 group 2

خبرها از وین حاکی است هنوز اعضای گروه ۱+۵ گزینه تمدید مذاکرات با ایران را بررسی نکرده‌اند

به گزارش سایت «صدای روسیه»، اعضای گروه ۱+۵ که شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین، به همراه کاترین اشتون، رئیس پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا هستند، احتمال تمدید مذاکرات با ایران را بررسی نمی‌کنند اما ممکن است دور فعلی مذاکرات که قرار بود ۲۴ نوامبر/ سوم آذر به پایان برسد، تا ۲۵ و یا ۲۶ نوامبر/ چهارم و یا پنجم آذر به طول انجامد.

یک منبع که نامش برده نشده، در خصوص برخی گزارش‌ها درباره احتمال تمدید مذاکرات تا ماه مارس ۲۰۱۵، گفت: «ما (گروه ۱+۵) این احتمال را در نظر نداریم.»

احتمال تمدید مذاکرات در صورت دست نیافتن به توافق

در همین حال یک عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران روز یکشنبه دوم آذر به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفت: «اگر تا یک‌شنبه شب در وین بر سر یک تفاهم سیاسی و کلی توافق نکنیم، گزینه تمدید توافق ژنو روی میز قرار می‌گیرد.»

این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای که نامش برده نشده، گفت: «با توجه به محدودیت زمان و حجم زیاد جزئیات و ضمائم توافق احتمالی، امکان دست یافتن به توافق جامع و کامل تا سوم آذر غیر ممکن است.»

بنابر این گزارش، تلاش بر آن است که روی کلیات توافق یعنی اصول آن، از جمله ابعاد غنی‌سازی، تعداد سانتریفیوژها و چارچوب زمانی فعالیت‌ها، چگونگی لغو تحریم‌ها، فعالیت فردو، اراک وغیره تفاهم حاصل شود.

به گفته این منبع «در حالی که تنها روز تا پایان مهلت تعیین شده برای مذاکرات جامع باقی مانده است، همه طرف‌ها برای رسیدن به توافق جدی و مصمم هستند و هنوز هیچ مذاکره‌ای بر سر تمدید توافق یا مذاکرات صورت نگرفته است.

گزارش‌های ارسالی از وین حاکی از افزایش تلاش ایران و قدرت‌های جهانی گروه ۱+۵ برای دست‌یابی به توافق هسته‌ای است.

در این رابطه دیروز نیز چهارمین مذاکره سه‌جانبه‌ کاترین اشتون، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا، محمد جواد ظریف و جان کری وزرای امور خارجه ایران و آمریکا انجام گرفت.

ایران و گروه ۱+۵ پس از آن برای ششمین دور در وین گردهم آمدند و حدود دو هفته به رایزنی‌های دو و چندجانبه پرداختند تا ۲۹ تیرماه سال جاری (فرصت شش ماهه از زمان اجرای توافقنامه ژنو) به توافق جامع دست یابند ولی در آخرین روزهای تیرماه، اختلافات، دست‌یابی به نتیجه را امکان‌پذیر نکرد و این مذاکرات تا ۲۴ نوامبر/ ۳ آذر ماه ۱۳۹۳ تمدید شد.

Share