Share

در پی انتشار گزارشی درباره «اقدامات تخریبی سازمان اطلاعات سپاه» علیه دولت یازدهم در وب‌سایت «سحام‌نیوز»، ۱۵ نماینده مجلس شورای اسلامی اقدام به طرح سوال از محمود علوی، وزیر اطلاعات کردند.

23 november. taeb

حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه

به گزارش خبرگزاری «فارس»، پرسش این نمایندگان از محمود علوی درباره «چگونگی انتشار گزارشی درباره یکی از نهادهای امنیتی کشور» است  که در یکی از «رسانه‌های ضد انقلاب» منتشر شده.

«فارس» نوشته طرح سوال درباره «چگونگی انتشار گزارش منتسب به حسن روحانی،‌ رئیس‌جمهوری ایران» به هیأت رئیسه مجلس ارسال شده است.

چند روز پیش «سحام‌نیوز»، وب‌سایت منسوب به نزدیکان مهدی کروبی، گزارشی با عنوان «افشای اولین بخش از اقدامات دولت پنهان سازمان اطلاعات سپاه برای کودتای سرد علیه دولت» منتشر کرد.

 افشای خانه‌های امن اطلاعات سپاه

در این گزارش آمده است که سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به فرماندهی «حسین طائب»، طی پروژه‌ای از طریق «خانه‌های امن» این نهاد امنیتی، پروژه زمین‌گیر کردن دولت را از چند ماه پیش آغاز کرده است.

همچنین این گزارش با معرفی و ذکر آدرس «خانه‌های امن» اطلاعات سپاه در شهر تهران، به معرفی گروه‌ها و افراد گرداننده آن پرداخته است. در گزارش گفته شده که «خانه‌های امن» که با هدف «تخریب دولت و زیر نظر گرفتن فعالیت وزارت‌خانه‌ها» ایجاد شده‌اند، «توسط نیروهای سیاسی عضو جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی و نیروهای مرتبط با اطلاعات سپاه پاسداران» اداره می‌شوند.

بنابر این گزارش مراکز امن اطلاعات سپاه که علیه دولت سازماندهی شده‌اند، شامل «اداره کارآمدی، دولت مجازی، ستاد سازمان‌دهی اقشار، رصد انتصابات دولت، جریان سازی سیاسی، معاونت روانی و اداره نخبگان است. وظیفه این مراکز رصد وزارت‌خانه‌ها و اقدامات تخریبی علیه آنها، فعالیت شایعه‌سازی روانی و تغذیه خبرگزاری‌ها، جذب واستفاده از نخبگان برای یافتن نقاط ضعف دولت، بسیج کردن گروه‌های اصول‌گرا و عملیات روانی ذکر شده است.

انتساب گزارش به حسن روحانی

در پایان این گزارش ذکر شده که حسن روحانی ضمن شکایت از این اقدامات سازمان اطلاعات سپاه، پرونده مطالب یادشده را به همراه اسناد، مدارک تکمیلی و عکس این خانه‌های امن، در جلسه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران ارائه کرده است.

و اکنون، آن گونه که در خلاصه سوال ۱۵ نماینده از وزیر اطلاعات مندرج در خبرگزاری “فارس” آمده، از وزیر اطلاعات پرسیده‌اند: «چگونه گزارش منتسب به رئیس‌جمهور که علیه یکی از نهادهای امنیتی کشور تدوین شده است، در رسانه‌های ضد انقلاب منتشر شده است؟ و چه نهادی و با چه انگیزه‌ای این گزارش کذب را تهیه کرده است؟»

نمایندگان از محمود علوی خواسته‌اند تا پاسخ دهد که آیا اصل گزارش را تأیید می‌کند و در صورت تأیید چه نهادی دست به این اقدامات «خلاف تدبیر» زده است؟

گفتنی است طرح سوال از محمود علوی در شرایطی صورت می‌گیرد که دیروز روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت که «حلقه نه» شامل اعضای جبهه پایداری، جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و همچنین اعضای فراکسیون اصولگرایان مجلس ایران، جلسه‌ای محرمانه تشکیل داده‌اند تا در خصوص «نحوه مخالفت» با محمد فرهادی، پنجمین گزینه پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصمیم‌گیری کنند.

Share