Share

نیکولا سارکوزی توانست برای دومین‌بار به رهبری حزب محافظه‌کار «اتحاد برای جنبش مردمی» (یو ام پی) دست یابد.

Sarkozy

سارکوزی در حالی ۶۴.۵ درصد آرا را به خود اختصاص داد که تحلیل‌گران انتظار پیروزی قاطعانه‌تر او را داشتند

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهوری پیشین فرانسه روز شنبه ۲۹ نوامبر در انتخابات رهبری حزب محافظه‌کار، موسوم به «یو ام پی» به پیروزی رسید. در این انتخابات، ۲۷۰ هزار عضو حزب که هزینه حق عضویت آن را می‌پردازند، حق رأی داشتند.

نیکولا سارکوزی برای بار نخست در سال ۲۰۰۴ با ۸۵ درصد آراء به ریاست حزب محافظه‌کار رسید و سپس سه سال بعد، در سال ۲۰۰۷ کرسی ریاست‌جمهوری را تصاحب کرد. این‌بار نیز او در حالی برنده انتخابات درون‌حزبی می‌شود که سه‌سال دیگر، در سال ۲۰۱۷، انتخابات دور بعدی ریاست‌جمهوری برگزار خواهد شد.

رای او اکنون ۲۰ درصد کمتر از دوره اول ریاستش بر حزب اتحاد برای جنبش مردمی است.

بازگشت سوپر سارکو

او که به «سوپرسارکو» معروف است، رهبری حزب محافظه‌کار را با شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته در برابر فرانسوا اولاند، نامزد حزب سوسیالیست از دست داد. با این حال، گمانه‌ها برای حضور مجدد سارکوزی در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه، دیروز با قرارگرفتن دوباره او بر مسند حزب قدرتمند محافظه‌کار قوت گرفته است.

elise france sarkozy holland

اولاند دارای «کمترین میزان محبوبیت» در میان تمام رهبران تاریخ مدرن فرانسه است

سارکوزی، «سیاستمدار گلیست» ۵۹ ساله، در حالی ۶۴.۵ درصد آرا را به خود اختصاص داد که تحلیل‌گران انتظار پیروزی قاطعانه‌تر او را داشتند. به گزارش شبکه خبری الجزیره، تحلیلگران معتقدند که سارکوزی برای انتخاب‌شدن به عنوان نامزد محافظه‌کاران در انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی نیاز به بُردی با بیش از ۷۰ درصد آرا داشت.

اگرچه سارکوزی اکنون تا جلب رضایت همکاران خود برای امتحان دوباره شانس خود در مقام رئیس‌جمهوری فرانسه هنوز فاصله دارد، اما خیزش دوباره او برای تصدی ریاست‌جمهوری درحالی صورت می‌گیرد که فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری کنونی، دارای «کمترین میزان محبوبیت» در میان تمام رهبران تاریخ مدرن فرانسه است. دلیل اصلی این اتفاق، عدم توانایی اولاند برای عمل به ‌وعده‌های انتخاباتی و کاهش میزان دو رقمی بیکاری عنوان می‌شود.

بیشتر بخوانید: انتخابات شهرداری‌های فرانسه؛ رشد راست افراطی

حمله سایبری به رای‌گیری

از سوی دیگر، انتخابات ریاست حزب محافظه‌کار مورد حمله فعالان سایبری قرار گرفت.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، حمله سایبری سازمان‌یافته‌ای سیستم آنلاین رای‌گیری حزب را هدف قرار داد و به طور موقت در جریان رای‌دادن اختلال ایجاد کرد.

حزب محافظه‌کار نیز در واکنش به این اتفاق اعلام کرد که علیه هکرهای ناشناس شکایت قضائی خواهد کرد.

Share