Share

رهبر کاتولیک‌های جهان پس از دیدار با مفتی اعظم ترکیه، بازدید از مساجد مهم و عبادت در کنار رهبر ارتدوکس‌های کلیسای قسطنطنیه، سفر خود را با دیدار با پناهندگان جنگی خاتمه خواهد داد.

pope turkey

پاپ گفته کلیسای کاتولیک سودای اتحاد با کلیسای ارتودکس را دارد

به گزارش پایگاه خبری «حریت»، سفر سه‌روزه پاپ فرانسیس به ترکیه امروز یکشنبه، ۳۰ نوامبر، با به‌جای آوردن عبادت در کنار رهبر معنوی مسیحیان ارتدوکس جهان، صدور بیانیه مشترک با او، و نیز دیدار با پناهندگان جوان مناطق جنگی سوریه و عراق به پایان می‌رسد.

پاپ به دنبال اتحاد با کلیسای ارتدوکس

پاتریارک بارتولمو اول، اسقف اعظم کلیسای شرق، امروز در حالی در کلیسای جورج مقدس، میزبان پاپ فرانسیس بود که استقبال رسمی از  این میهمان را نیز او به عنوان اسقف قسطنطنیه، پایتخت تاریخی امپراتوری بیزانس به انجام رسانده بود. نام دوم او «پاتریارک»، صورت دیگری از کلمه «پدر» اما مختص به اسقف اعظم کلیسای شرق است.

پاپ فرانسیس در این مراسم پس از عبادت گفت: «یگانه‌ چیزی که کلیسای کاتولیک سودای آن را در سر دارد و من به عنوان اسقف رم آن را دنبال می‌کنم … اتحاد و یکپارچگی با کلیساهای ارتدوکس است.»

کلیسای کاتولیک و ارتدوکس در سال ۱۰۵۴ و به دلیل اختلاف در قدرت از یکدیگر جدا شدند؛ زمانی که پاتریارک مجبور بود تا پای پاپ را ببوسد.

رهبران مسیحی علیه دولت اسلامی

پاپ فرانسیس و پاتریارک بارتولمو پس از این دیدار، یک بیانیه‌ مشترک صادر کردند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آنها در این بیانیه خواستار پایان خشونت‌ها علیه مسیحیان در سوریه و عراق شدند و از گفت‌و‌گو با مسلمانان دفاع کردند.

pope1

پاپ فرانسیس میهمان رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه در کاخ او بود

آنها در این بیانیه از رهبران منطقه خواستند تا کمک‌های خود را به قربانیان مسیحی خشونت‌های «دولت اسلامی» (داعش سابق) شدت بخشند و به‌طور خاص، خواستار کمک به باقی‌ماندن مسیحیان در مناطق اجدادی خود شدند؛ مناطقی که مسیحیان بیش از دوهزارسال است که در آن حضور دارند.

آنها تأکید کردند که «وضعیت وحشتناک مسیحیان و دیگر افرادی که در خاورمیانه در رنج هستند، نه تنها به دعای مداوم ما نیاز دارد، بلکه علاوه بر آن نیازمند پاسخی مناسب از سوی جامعه‌ بین‌الملل است».

پاپ فرانسیس علاوه بر این بیانیه از شماری پناهجوی قربانی جنگ‌های داخلی در سوریه و عراق نیز بازدید و طبق اعلام واتیکان، برای آنها نیز سخنانی ایراد خواهد کرد. ترکیه میزبان بیش از یک‌ونیم میلیون پناهنده از این مناطق جنگی است.

بیشتر بخوانید: فاجعه انسانی در شمال عراق؛ پیام پاپ فرانسیس

تلاش برای نزدیکی بیشتر به مسلمانان

پاپ فرانسیس در روزهای پیشین سفر خود نیز تلاش کرد تا اختلاف‌های بین مسیحیان و مسلمانان را کاهش دهد.

pope istanbul.jpg2

پاپ در مسجد آبی

به گزارش روزنامه «گاردین»، پاپ فرانسیس که از مبلغان «گفت‌و‌گوی بین ادیان» است، روز شنبه ۲۹ نوامبر و در کنار مفتی اعظم ترکیه، در «مسجد آبی» استانبول با سکوت به آئین عبادت مسلمانان پیوست. واتیکان حرکت پاپ را «دقایقی از حمد و ستایش در سکوت» توصیف کرده‌ بود.

این سکوت محض از آن رو بود که پاپ پیشین، پاپ بندیکت، در دیدار هشت‌سال پیش خود از استانبول در همین مسجد به مناجات و دعا پرداخته و برخی از مسیحیان و مسلمانان را با این کار برآشفته بود.

با این حال، زمانی که پاپ فرانسیس پس از مسجد آبی به «ایا صوفیه» رفت، عده‌ای از مسلمانان با تجمع در برابر این مسجد، به حضور او اعتراض کردند.

پاپ فرانسیس در سخنرانی روز شنبه خود خواستار مبارزه با افراطی‌گری و بنیادگرایی شد و بار دیگر بر ارتباط بین ادیان مختلف تأکید کرد.

به گزارش گاردین، او که میهمان رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه در کاخ او بود، در یک نشست مشترک مطبوعاتی با او گفت: «مهم است که تمام شهروندان، اعم از مسلمان، یهودی و مسیحی، چه در عمل و چه در قانون، از حقوق یکسان برخوردار باشند.»

پایگاه خبری حریت نیز گزارش داد اردوغان، معیارهای دوگانه در برخورد با مسلمانان را در پیوند با مسئله آزادی و حقوق شهروندی، به نقد کشیده است.

همزمان با حضور پاپ فرانسیس در ترکیه، دانشجویان ترک در آنکارا علیه افزایش شهریه دانشگاه‌ها و در اعتراض به مخارج صرف‌شده برای ساختن کاخ اردوغان به خیابان آمدند و پلیس ضمن برخورد خشونت‌بار با آنها، ۲۲ نفر را نیز دستگیر کرد.

Share