Share

مجریان «طرح ملی بررسی اشکال خشونت خانگی علیه زنان» می‌گویند، هر دو نسخه از نتایج این پژوهش ۳۲ جلدی که در زمان دولت اصلاحات و در ۲۸ استان کشور صورت گرفته بود، در دوره ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد خمیر شد و از بین رفت.

shahindokht molaverdi

شهیندخت ملاوردی چند روز پیش اعلام کرد که هیچ نسخه‌ای از این ۳۲ جلد کتاب‌ موجود نیست

به گزارش ایلنا، خبرگزاری کار ایران یک نسخه از پژوهش خشونت علیه زنان در دوران محمود احمدی‌نژاد در مرکز امور زنان وخانواده ریاست جمهوری و دیگری در وزارت کشور بوده است.

این پژوهش را کمیته ملی امحای خشونت علیه زنان در مرکز مشارکت زنان در دولت اصلاحات آغاز کرده بود.

چندی پیش شهین‌دخت ملاوردی در همایشی با عنوان «جهانی عاری از خشونت علیه زنان»، در دانشکده حقوق دانشگاه آزاد مشهد اعلام کرد که هیچ نسخه‌ای از این کتاب‌ها در وزارت کشور یا مرکز معاونت امور زنان و خانواده موجود نیست.

کتابسوزی به روش «دوره عباسی»

اکنون اشرف بروجردی، از مجریان این طرح و مشاور امور زنان وزارت کشور در دوره اصلاحات می‌گوید: «این پژوهش سال ۸۵ در دولت آقای احمدی‌نژاد و در زمان حضور زهره طبیب‌زاده نوری نماینده کنونی مجلس، در مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، به خمیر تبدیل شد. همچنین نسخه‌های موجود در وزارت کشور نیز از بین برده شد.»

به گفته بروجردی، در آن زمان این پژوهش منجر به تدوین دو طرح عملی یعنی ایجاد خانه امن و لایحه حمایت از زنان تحت خشونت شد. اگرچه طرح خانه امن در مرحله اجرا به دلیل مخالفت شورای اجتماعی و فرهنگی زنان با مانع روبه رو شد.

او با اشاره به اینکه این موضوع شبیه کتاب‌سوزی دوره عباسی است، خبر داد که یک نسخه دیگر از این پژوهش را در کتابخانه شخصی‌اش نگهداشته است.

نتیجه این پژوهش ها ۳۲ جلد کتاب است که ۲۸ جلد آن گزارش های مراکز استانی است، در سه جلد به بررسی وضعیت خشونت خانگی از دیدگاه زنان به عنوان قربانی پرداخته شده و یک جلد هم مربوط به گزارش وضعیت خشونت خانگی از دیدگاه مردان به عنوان عاملان خشونت است.

براساس این گزارش، به نقل از زهرا شجاعی رئیس مرکز مشارکت امور زنان در دوره اصلاحات، قرار نبوده این پژوهش برای عموم منتشر شود و هدف آن اطلاع رسانی به مسئولان بوده است.

تا کنون هیچ یک از مسئولان وقت در دوره احمدی‌نژاد در این باره زمینه اظهار نظری نکرده‌اند.

Share