Share

محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران می‌گوید تلاش‌هایی در جریان است تا مجازات اعدام در خصوص مواد مخدر در این کشور تغییر کند و شمار اعدام‌ها کمتر شود.

هم اکنون ۱۲ شهروند بهایی به اتهام همکاری با دانشگاه مجازی بهاییان در زندان‌های رجایی‌شهر و اوین هستند.

محمدجواد لاریجانی از احتمال کاهش ۸۰ درصدی شمار اعدام در ایران خبر داد

روزنامه «شهروند» روز شنبه ۱۵ آذر گزارش داد که لاریجانی در مصاحبه با شبکه فرانس ۲۴ گفته که «هیچ‌کس دوست ندارد که شمار اعدام‌ها بالا باشد. این موضوع غمباری است که ما شاهد شمار زیاد اعدام‌های مرتبط با جرایم موادمخدر براساس قانون موجود هستیم.»

او افزوده: «ما در تلاشیم که این قانون را تغییر دهیم و اگر در تصویب این قانون در پارلمان موفق شویم، آن‌گاه ٨٠‌ درصد اعدام‌ها از بین خواهد رفت و این می‌تواند خبر مهمی باشد.»

بر پایه قوانین ایران فروش مقدار معینی از مواد مخدر مجازات اعدام در پی دارد. نهادهای حقوق بشری بارها نسبت به شمار این اعدام‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.

خبرنگاران از طراف مأموران اطلاعاتی متهم می‌شوند

لاریجانی همچنین در خصوص افزایش شمار روزنامه‌نگاران بازداشتی در ایران و از جمله جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن‌پست در تهران نیز گفته: «برخی از خبرنگاران از طرف مأموران اطلاعاتی به جرایمی متهم می‌شوند.»

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران می‌گوید: «در ابتدا قضات جرایم افراد را تفهیم می‌کنند و بازجو‌ها این‌که این افراد مجرم هستند یا نه را بررسی می‌کنند و اگر جرایم آن‌ها ثابت شود، آن‌گاه به‌طور رسمی اتهامات به آن‌ها تفهیم می‌شود و آن‌گاه قاضی در پایان تصمیم‌گیری می‌کند.»

لاریجانی ابراز امیدواری کرده که پرونده جیسون رضائیان «هرچه سریع‌تر» در دادگاه مطرح شود و «در تمامی موارد از او رفع اتهام شود.»

شمار زیادی از روزنامه نگاران در ایران در زندان به سر می برند. احمد شهید گزارشگر ویژه کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، اکتبر سال جاری میلادی در گزارش جدید خود در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، تأکید کرد که بازداشت خبرنگاران در ایران ادامه دارد و «دست‌کم ۳۵ روزنامه‌نگار در حال حاضر در کشور در حبس به سر می‌برند و بر اساس گزارش‌های موجود روزنامه‌نگاران بسیار دیگری نیز تحت آزار، بازجویی و تعقیب قرار دارند.»

وضعیت جیسون رضائیان

لاریجانی در خصوص وضعیت جیسیون رضائیان در زندان گفت: «بار‌ها وضع وی را از سازمان زندان‌ها جویا شده‌ایم، وضع سلامتی وی در حال حاضر خوب است و به حمایت‌های قضایی لازم دسترسی دارد.»

Jason-Rezaian

جیسون رضائیان سه‌شنبه ۲۲ ژوئیه / ۳۱ تیرماه سال جاری در تهران بازداشت شده بود

به گفته او «هرگونه آزادی او تنها در گرو تصمیم قاضی خواهد بود.»

محمدجواد لاریجانی یک ماه پیش نیز جیسون رضائیان را متهم کرده بود که «اقداماتی فراتر از خبرنگاری انجام داده و در اقداماتی ایفای نقش کرده که به عقیده نهادهای امنیتی ایران، اقداماتی فراتر از خبرنگاری است.»

جیسون رضائیان و همسرش یگانه صالحی که خبرنگار نشریه «نشنال» است و  یک عکاس و همسر او، سه‌شنبه ۲۲ ژوئیه /۳۱ تیرماه سال جاری در تهران بازداشت شدند.

در جریان دستگیری این زوج روزنامه‌نگار، نیروهای امنیتی خانه آن‌ها را جست‌وجو کردند وسائل شخصی، از جمله لپ‌تاپ، کتاب و یادداشت‌های آن‌ها را توقیف کردند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، روز دوشنبه، ۲۷ مردادماه در نشست خبری خود گفت اتهام جیسون رضائیان و دو روزنامه‌نگار دیگر «امنیتی» است و پرونده این افراد در مرحله «تحقیقات مقدماتی» است.

اژه‌ای از بیان جزئیات بیشتر در این زمینه خودداری کرد و در پاسخ به پرسشی که آیا اتهام آن‌ها «جاسوسی» است، گفت: «به لحاظ قانونی بنده از بیان جزئیات پرونده و اتهامات متهمان معذورم و مسلما قاضی اتهامات را به خود متهم اعلام می‌کند.»

مدتی بعد دو نفر از بازداشت‌شدگان و سپس در مهرماه یگانه صالحی از زندان آزاد شدند اما جیسون رضائیان همچنان در زندان به‌سر می‌برد.

پیش از این نیز مری بریم رضائیان، مادر جیسون رضائیان با انتشار ویدئویی از مقام‌های ایرانی خواسته بود که پسرش را آزاد کنند. او گفته بود که پسرش از بیماری فشار خون رنج می‌برد و دستگیری و بازداشت او می‌تواند سلامتش را به خطر بیندازد.

Share