Share

یک معلم از آفریقایی جنوبی و یک روزنامه‌نگار آمریکایی که گروگان پیکارجویان القاعده در یمن بودند، طی عملیات نجات مشترک نیروهای آمریکایی و ارتش یمن کشته شدند.

Luke's brother

سومرز از صحنه عملیات به بیرون انتقال یافت، اما بر اثر جراحت‌های وارده در طی عملیات نجات جان سپرد

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، چاک هگل وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که بامداد شنبه ششم دسامبر، طی عملیاتی برای نجات لوک سومرز، گروگان آمریکایی در یمن، نیروهای القاعده او و پیر کورکی، یک گروگان دیگر اهل آفریقای جنوبی را به قتل رساندند.

همچنین ژنرال ارشد علی الاحمد، رئیس اداره امنیت ملی یمن، اعلام کرد که سومرز در جریان حمله به پایگاه القاعده کشته شد و دیگر گروگان‌های این گروه نیز به بیمارستان منتقل شدند. او پیرامون گروگان‌های نجات‌یافته اطلاعات چندانی نداده است.

در همین زمینه، یک مقام ارشد دفتر ریاست‌جمهوری یمن نیز به رویترز خبر داده که سومرز از صحنه عملیات به بیرون انتقال یافت، اما بر اثر جراحت‌های وارده در طی عملیات نجات جان سپرد.

یک گروه خیریه و امدادرسانی به نام «هدیتِ بخشندگان» نیز اعلام کرد که پیر کورکی، معلم اهل آفریقای جنوبی و از اعضای این گروه کشته شده‌ است.

پیشتر امروز صبح وزارت دفاع یمن در بیانیه‌ای اعلام کرده‌ بود که ارتش این کشور طی یک عملیات نظامی موفقیت‌آمیز توانسته یک گروگان آمریکایی را آزاد و ۱۰ عضو القاعده را به قتل برساند. این عملیات در جنوب یمن و در استان شبوه اجرا شده‌ بود.

روز چهارشنبه سوم دسامبر ویدئویی از سوی القاعده در جزیره‌العرب منتشر شد که در آن مردی سومرز را نشان می‌داد و تهدید می‌کرد که اگر به خواسته‌های آنها عمل نشود، وی را به قتل می‌رسانند. درباره این خواسته‌ها اطلاعاتی در ویدئوی مزبور اعلام نشد.

روز پنج‌شنبه چهارم دسامبر نیز ایالات متحده در واکنش به این ویدئو اعلام کرد که ماه گذشته عملیات ناموفقی را برای نجات سومرز انجام داده‌ است.

Share