Share

یک مقام وزارت خارجه ایران، گزارش‌ رسانه‌ها در خصوص حمله هوایی جنگنده‌های نظامی این کشور به مواضع داعش در عراق را «نادرست» خواند.

f4

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران در گفت‌و‌گویی با روزنامه «گاردین»، گفته بود که عملیاتی در عراق به درخواست دولت این کشور صورت گرفته‌ است

این مقام دولتی که خواسته نامش فاش نشود، شامگاه شنبه ۱۵ آذر در خصوص اظهارات یکی از معاونان وزیر خارجه ایران که حمله به مواضع داعش را در عراق تایید کرده، به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا گفت: «معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی در این مورد تاکید کرده است در صورت درخواست دولت عراق، جمهوری اسلامی ایران آمادگی مساعدت و همکاری در هر زمینه‌ای از جمله کمک نظامی به آن کشور را دارد.»

همزمان خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از ارم نیوز، تلویزیون رسمی عراق  گزارش کرد که فرماندهی نیروی هوایی عراق، اخبار مربوط به پرواز جنگنده‌های ایرانی در آسمان عراق و نقض حریم هوایی این کشور و حمله به مواضع گروه داعش را تکذیب می‌کنند.

بیشتر بخوانید: عملیات هوایی ایران علیه «دولت اسلامی» در عراق تأیید شد

تأیید‌ و تکذیب وزارت‌‌خارجه

ابراهیم رحیم‌پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران روز جمعه ۵ دسامبر، در گفت‌و‌گویی با روزنامه «گاردین» در لندن ضمن تأیید عملیات هوایی ایران علیه داعش، گفته بود که این عملیات در عراق به درخواست دولت این کشور صورت گرفته‌ است.

به گفته رحیم‌پور، ایران برای این حمله «هیچ‌گونه هماهنگی با آمریکایی‌ها نداشته و تنها با دولت عراق هماهنگی انجام داده است.»

گفته می‌شود عملیات هوایی ایران علیه موضاع داعش در عراق توسط جت جنگنده فانتوم-اف۴ صورت گرفته است. این نوع جنگده‌ها در منطقه تنها در اختیار ایران و ترکیه است.

مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح هفته گذشته هرگونه همکاری ایران با ائتلاف آمریکایی در بمباران مواضع داعش را تکذیب کرد. با این حال ستاد کل نیروهای مسلح ایران صرفاً همکاری این کشور را با ائتلاف ضد داعش تکذیب کرده، اما در مورد حملات هوایی جنگنده‌های ایرانی به مواضع داعش سکوت کرده است.

وزارت دفاع آمریکا نیز پیش از این اعلام کرده بود که جنگنده ‌ای ایرانی فانتوم اف ۴ مواضع داعش در شرق عراق را بمباران کرده‌اند.

در حال حاضر جنگنده‌های شماری از کشورها به رهبری آمریکا در ائتلاف بین‌المللی مواضع داعش در عراق و سوریه را بمباران می‌کنند. ایران عضو این ائتلاف نیست اما گمان می‌رود که نیروهای نظامی ایران در عراق در جنگ علیه داعش مشارکت داشته باشند.

Share