Share

حسن روحانی با انتقاد از تجمیع «تفنگ، پول و رسانه» در دستان یک نهاد گفت که تجمیع قدرت در یک نهاد فساد آور است و باید آن را از بین برد.

Rouhani_Dec 2014

روحانی تجمیع تفنگ، پول و رسانه در دست یک نهاد را فساد آور دانست

رییس جمهور ایران که صبح روز دوشنبه ۱۷ آذر در «همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد» در سالن اجلاس سران در تهران سخنرانی می‌کرد گفت دنیا عقلش رسیده که قدرت‌ها را تفکیک کند، اگر تفنگ، پول، قدرت، روزنامه، سایت و تبلیغات در یک جا جمع شد حتما فساد در پی خواهد داشت.

در همایش مبارزه با فساد، سران سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه حضور دارند.

او با اشاره به خاطره‌ای از خود در هنگام حضور به عنوان نماینده در مجلس یادآور شد: «هنگامی که من در مجلس بودم فشار می‌آوردند دستگاه اطلاعاتی را به یک نهاد نظامی بدهیم که ما زیر بار نرفتیم.»

13930917114627129_PhotoL

همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد در سالن اجلاس سران

او همچنین با اشاره به مخالفت آیت‌الله خمینی با واگذاری دستگاه اصلاعاتی کشور به آن نهاد نظامی گفت: «در پی آن وزارت اطلاعات تاسیس شد تا مجلس بتواند نظارت کند و در آنجا نیرویی مسلح نباشد تا بتوان نظارت کرد والا اگر تفنگ، روزنامه، قدرت و خبرگزاری را همه در یک نهاد جمع کردیم ابوذر و سلمان هم باشد فاسد می‌شود.«

حسن روحانی همچنین «رانت اطلاعاتی» را بزرگ‌ترین فساد اداری در ایران خواند.

ممکن است سخنان ضمنی رییس جمهور ایران اشاره‌ای به نقش سپاه پاسداران در فعالیت‌های اقتصادی، اطلاعاتی و همچنین تاسیس چند سایت و خبرگزاری داشته باشد.

«وای به روزی که بگندد نمک»

رییس دولت یازدهم در همایش ملی مبارزه با فساد به نقش قوای مقننه و قضاییه نیز اشاره کرد و گفت مجلس هم باید قوانینش شفاف و مانع باشد و هم به طور شفاف نظارت کند.

به گفته روحانی، از همه مهم‌تر قوه قضائیه است که باید بتواند به طور دقیق، سالم و عادلانه به موضوعات رسیدگی کند و اگر فساد به قوه قضائیه برسد باید گفت «وای به وقتی که بگندد نمک».

لاریجانی: در مقابله با فساد سیاه‌نمایی نشود

صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه ایران نیز که در این همایش حضور داشت در مورد مقابله با فساد گفت در این مورد نباید سیاه‌نمایی شود.

Larijani_Dec 2014

لاریجانی تاکید کرد در مقابله با فساد سیاه‌نمایی نشود

به گزارش خبرگزاری ایلنا، صادق لاریجانی با بیان اینکه در نحوه اطلاع‌رسانی فساد سه هزار میلیاردی سیاه‌نمایی‌هایی انجام شد خاطرنشان کرد: «باید بگویم که مبارزه با فساد هزینه دارد اما باید از فعالیت تبلیغی خودداری کنیم چراکه در بحث سیاست خارجی ما هم این تبلیغات سوء صورت گرفت و باید بگویم سیاه‌نمایی یک بیماری است و اعتماد را از همه سلب می‌کند و تا جایی پیش خواهد رفت که این اعمال باعث بدبینی و تخریب افکار مردم خواهد شد.»

رییس قوه قضاییه با اشاره به اقدامات دولت محمود احمدی نژاد گفت: «من با این‌که نسبت به دولت قبل منتقد بودم الان عرض می‌کنم طوری نباشد که ما وقتی فساد را اعلام می‌کنیم بگوییم همه‌اش گردن آن دولت است.»

Share