Share

علی مطهری، نماینده مجلس ایران می‌گوید شورای عالی امنیت ملی این کشور، انتشار عکس میرحسین موسوی و مهدوی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان را در رسانه‌ها و مطبوعات ممنوع کرده است.

علی مطهری در جمع دانشجویان دانشگاه اصفهان

علی مطهری در جمع دانشجویان دانشگاه اصفهان

خبرگزاری تسنیم گزارش داد که علی مطهری در جمع دانشجویان دانشگاه اصفهان گفته است چون پیشتر نماینده مجلس در هیأت نظارت بر مطبوعات بود، از این «واقعیت» در مورد ممنو‌ع‌التصویری موسوی و کروبی خبر دارد.

مطهری افزوده است که ممنوعیتی در مورد انتشار تصویر محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران وجود ندارد.

موسوی، کروبی و زهرا رهنورد بدون برگزاری دادگاه از ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی به‌سر می‌برند و تلاش‌ها برای رفع حصر از آن‌ها تاکنون به نتیجه نرسیده است.

علی مطهری، شورای عالی امنیت ملی را نهادی صالح برای حصر موسوی، کروبی و رهنورد ندانسته و افزوده است: «حصر در اختیار شورای عالی امنیت نبوده و باید در دادگاه صالحه‌ای در محاکم قضایی تفهیم اتهام شود و حصر خلاف حکم قضایی و خلاف اصول قانون اساسی است.»

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، با هدف «تأمین منافع ملی و پاسداری از انقلاب ایران  و تمامیت ارضی کشور و حاکمیت ملی» تشکیل شده است. ریاست این شورا بر عهده رئیس‌جمهور است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور در حال حاضر رئیس شورای عالی امنیت ملی و علی شمخانی نیز دبیر این شورا است. اعضای این شورا را مقامات عالی‌رتبه سیاسی، نظامی و اطلاعاتی ایران تشکیل می‌دهند.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی

به‌گفته مطهری، شورای عالی امنیت ملی و قوه قضائیه «باید دست به دست هم داده و به دنبال راه‌حل برای این موضوع باشیم. با سروصدا و احساسات، مسائل رفع نمی‌شود بلکه با گفت‌وگو، مسائل قابل حل بوده و باید همه دانشگاهیان برای رفع این مشکل تلاش کنند.»

این نماینده منتقد سیاست‌های حکومت ایران گفته است: «شورای عالی امنیت ملی هنوز حکم جدیدی غیر از حکم اولیه صادر نکرده و قوه قضائیه نیز هنوز اقدامی نکرده و باید محاکمه تمام افراد دخیل در فتنه زودتر انجام شود.»

علی مطهری از حصر خانگی به‌عنوان «سنت غلطی» یاد کرده که در جمهوری اسلامی «باب شده است.»

او گفته: «در زمان حصر آیت‌الله حسین‌علی منتظری، او با اقوام و خویشان خود دیدار می‌کرد و پس از رفع حصر نیز یک هفته مردم به دیدار او رفتند و اتفاقی نیفتاد اما حصر موسوی و کروبی شدید است و در حال حاضر کروبی تنها قادر به ملاقات همسر خود بوده و موسوی اجازه دیدار با سه دختر خود را دارد.»

شیخ خزعل فرماندار خرمشهر، نصرت‌الدوله فیروز وزیر مالیه رضاشاه، حسن مدرس از نمایندگان مجلس شورای ملی، محمد مصدق نخست‌وزیر ایران و محمود طالقانی از اعضای جبهه ملی از جمله کسانی هستند که در دوره حکومت پهلوی در حصر خانگی قرار گرفتند.

مهدی حائری یزدی، محمدصادق روحانی، نورالدین کیانوری، حسین‌علی منتظری، میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد نیز از جمله افرادی هستند که در دوره حکومت جمهوری اسلامی در ایران حصر خانگی شده‌اند.

Share