Share

استفاده از مواد شیمیایی وارداتی از چین برای پرورش و خوش‌رنگ کردن محصول گوجه فرنگی در ایران هشدار سازمان حفظ نباتات را در پی داشته، با این حال وزارت‌خانه‌های جهاد کشاورزی و بهداشت هنوز در مورد خطرناک بودن یا سالم بودن این مواد شیمیایی اظهار نظری نکرده‌اند.

Tomato-Agriculture-Iran

استفاده گسترده از هورمون‌های چینی در پرورش گوجه‌ فرنگی در ایران

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمد باغستانی، رییس سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد گاز اتیلن (اتفون) با نام تجاری (Finish)که از کشور چین وارد می شود، نوعی ماده شیمیایی هورمونی است که از آن برای عمل آوری برخی محصولات از جمله گوجه فرنگی استفاده می‌شود.

این هورمون اکنون به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود و وزارت جهادکشاورزی و سازمان حفظ نباتات تاکنون مجوزی برای واردات این ماده شیمیایی به کشور صادر نکرده‌اند.

سازمان حفظ نباتات از وزارت بهداشت خواسته است در مورد مصرف این ماده شیمیایی که اکنون به طور گسترده در پرورش گوجه فرنگی در ایران به کار می‌رود اظهار نظر کند و در صورت لزوم دستور جلوگیری از مصرف آن صادر شود.

Pesticide-Agriculture

حدود ۹۰ درصد از سموم مصرفی در ایران چینی است

سازمان حفظ نباتات کشور می‌گوید از آن‌جا که وزارت بهداشت ترکیب این هورمون را برای تولید گوجه فرنگی در دست بررسی دارد، کشاورزان باید از مصرف این ترکیب تا اطلاع ثانوی خودداری کنند.

به گفته این سازمان، با توجه به سابقه چین در عرصه محصولات و تولیدات ناسالم از جمله شیرخشک نوزاد حاوی پودر ملامین که در این کشور سبب مرگ چندین کودک شد و همچنین رعایت نشدن استانداردهای زیستی و بهداشتی، باید اقدامات لازم در مورد مصرف گسترده این هورمون در محصولات کشاورزی ایران به سرعت انجام شود.

در حال حاضر حدود ۹۰ درصد از سموم مصرفی در کشاورزی ایران از چین وارد می‌شود.

بخش عمده‌‌ای از این سموم به صورت قاچاق و غیر قانونی وارد کشور می‌شوند و نظارتی بر نحوه مصرف آن‌ها وجود ندارد.

پیش‌تر رئیس «سازمان غذا و دارو» و معاون وزیر بهداشت اعلام کرده بود  فقط ۵۰ درصد سموم مصرفی در کشور زیرنظر جهاد کشاورزی است و باقی به صورت قاچاق وارد و عرضه می‌شود و مکان‌هایی وجود دارد که سموم غیرمجاز را عرضه می‌کنند.

مصرف بالای سموم کشاورزی در محصولات ایران به حدی است که به گفته وزارت کشاورزی هر ایرانی در سال حدود نیم کیلو سم کشاورزی مصرف می‌کند.

 

Share