Share

کمیسیون انتخابات تونس اعلام کرد که باجی قائد سبسی، نماینده حزب «ندای تونس»، نیروی سکولار این کشور موفق شد که در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۵۵/۶۸ درصد آرا را به خود اختصاص دهد و بدین ترتیب رئیس جمهوری تونس شود.

باجی قائد سبسی، رئیس جمهوری جدید تونس

باجی قائد سبسی، رئیس جمهوری جدید تونس

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، شفیق صرصار، رئیس کمیسیون انتخابات تونس گفت، باجی قائد سبسی توانست یک میلیون و ۷۰۰ هزار رأی را به‌دست آورد. رقیب او منصف مرزوقی یک میلیون ۳۰۰ هزار رأی کسب کرد و ۴۴/۳۲ درصدر آرا را به‌دست آورد. مرزوقی سه سال اخیر رئیس دولت تونس بود.

میزان مشارکت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس ۶۰/۱ درصد بود.

کارزار انتخاباتی باجی قائد سبسی دقایقی پس از بسته شدن حوزه‌های رأی‌گیری در روز یکشنبه ۲۱ دسامبر / ۳۰ آذرماه پیروزی خود را اعلام کرده بود اما طرفداران مرزوقی این پیروزی را قبول نداشتند و از رقابت تنگاتنگ دو کاندیدا خبر دادند.

بیشتر بخوانید: باجی قائد سبسی خود را پیروز انتخابات تونس اعلام کرد

در رقابت‌های انتخاباتی، طرفداران مرزوقی، سبسی را نماینده دیکتاتوری حکومت زین‌العابدین بن علی می‌خواندند در حالی که طرفداران سبسی معتقد بودند که قدرت سه ساله مرزوقی در ریاست دولت راه را به رادیکال شدن و مانور اسلامگرایان در سکولارترین کشور عربی گشود.

پس از پیروزی حزب «ندای تونس» در انتخابات پارلمانی ۲۶ اکتبر با ۸۶ کرسی از ۲۱۷ کرسی مجمع نمایندگان مردم؛ این دومین پیروزی بزرگ این حزب است.

طرفداران باجی قائد سبسی در خیابان‌های تونس

طرفداران باجی قائد سبسی در خیابان‌های تونس

اکنون سبسی باید هر چه سریع‌تر برای تشکیل دولت، ائتلاف پایداری تشکیل دهد تا بتواند در غیاب اکثریت مطلق پارلمان نظر بیشتر نمایندگان را جلب کند.

او باید این ائتلاف را با اسلامگرایان «النهضه» که ۶۹ کرسی پارلمان را در اختیار دارند و دومین حزب بزرگ تونس محسوب می‌شوند تشکیل دهد. «النهضه» در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدایی معرفی نکرد.

بیشتر بخوانید: «ندای تونس» ۸۶ کرسی پارلمان را به‌دست آورد

باجی قائد سبسی نخستین رئیس جمهوری تونس است که از زمان استقلال این کشور در سال ۱۹۵۶ تاکنون به‌شکل آزاد انتخاب شده است. نخستین رئیس جمهوری تونس حبیب بورقیبه، پدر جنبش استقلال‌طلبی این کشور بود که پس از آن زین‌العابدین بن علی روی کار آمد و تا انقلاب «یاسمین» ۲۰۱۱ بر مسند قدرت ماند. در این سال در پی اعتراضات مردمی حکومت بن علی سرنگون شد. در دوران بن علی تمامی انتخابات مظنون به تقلب بودند.

پس از انقلاب ۲۰۱۱، بر اساس یک توافق سیاسی با اسلامگرایان «النهضه» منصف مرزوقی توسط مجلس مؤسسان به‌عنوان رئیس دولت انتخاب شد.

Share