Share

رئیس جمهور ترکیه در یک جشن عروسی اعلام کرد که پیشگیری از بارداری و کنترل موالید به معنای خشکاندن تبار ترک‌هاست. او از عروس و داماد خواست دستکم سه بچه درست کنند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده که پیشگیری از بارداری و کنترل زاد و ولد به معنای «خیانت به وطن» است. او در یک جشن عروسی نسبت به کاهش جمعیت ترکیه هشدار داد و اقدامات پیشگیرانه را خشکاندن نسل و تبار ترکی دانست.

ویدئویی از سخنان اردوغان در سایت اینترنتی «رادیکال» منتشر شده که او را در حال ادای این سخنان نشان می‌دهد. رئیس جمهور ترکیه در این عروسی، شاهد عقد بوده است.

بسیاری دیگر از رسانه‌های ترکیه نیز حرف‌های رئیس جمهور اسلامگرای ترکیه را نقل کرده‌اند. او از عروس و داماد می‌خواهد حداقل سه بچه درست کنند.

اردوغان تاکنون همواره از کاهش نرخ زاد و ولد در ترکیه انتقاد کرده و معتقد است که ازدیاد جمعیت به رشد اقتصادی و توسعه کشورش کمک می‌کند. طبق داده‌های بانک جهانی‌، میانگین فرزندآوری هر زن ترک در سال ۲۰۱۲ برابر با ۰۶/ ۲درصد بوده و این از شصت سال پیش تاکنون بی‌سابقه است.

اردوغان در سال ۲۰۱۲ و زمانی که هنوز نخست‌وزیر ترکیه بود، تلاش کرد تا سقط جنین در کشورش را از نظر قانونی ممنوع سازد. اعتراضات گسترده زنان و فعالان مدنی ترکیه اما جایی برای پیگیری این طرح نگذاشت.

اردوغان در اوایل دسامبر نیز از موضوع برابری زن و مرد انتقاد کرد و این را امری «خلاف طبیعت» خواند. او می‌گوید فمینیست‌ها نقش مادری را قبول ندارند و برای همین نمی‌توان اهمیت ویژه زنان و مادران در اسلام را برایشان توضیح داد.

رئیس جمهور ترکیه خودش چهار فرزند (دو دختر و دو پسر) دارد.

ویدئو: اردوغان از عروس و داماد می‌خواهد حداقل سه بچه درست کنند (حریت)

Share