Share

دو زن شهروند عربستان سعودی که حدود یک‌ماه پیش به خاطر تخطی از ممنوعیت رانندگی زنان به زندان افتادند، روز پنج‌شنبه ۲۵ دسامبر به دادگاه مخصوص رسیدگی به جرایم مرتبط با تروریسم ارجاع داده‌ شده‌اند.

saudi women driving 2

دادگاه مخصوص جرایم تروریستی در ریاض، «دادگاه مجرمان حرفه‌ای» خوانده می‌شود

تعداد زیادی از نزدیکان این دو متهم به خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گفته‌اند که وکلای مدافع زنان یادشده بلافاصله نسبت به تصمیم دادگاه در این مورد واکنش نشان داده و خواستار تجدیدنظر در آن شده‌اند. دادگاه مخصوص جرایم تروریستی در ریاض، «دادگاه مجرمان حرفه‌ای» خوانده می‌شود. عربستان تاکنون چندین‌بار فعالان سیاسی خود را در این دادگاه محاکمه کرده‌است.

بنا به اطلاع نزدیکان این دو فرد، اتهام لجین الهذلول ۲۵ ساله و میسا العبودی ۳۳ ساله نه رانندگی، که نشر عقاید مخالف‌خوان در اینترنت بوده‌است. به گزارش آسوشیتدپرس، نزدیکان دو متهم به دلیل حساسیت پرونده از ذکر جزئیات بیشتر خودداری کرده‌اند و همگی به‌دلیل هراس از عکس‌العمل حکومت، خواستار عدم انتشار نام خود بوده‌اند.

الهذلول در امارات متحده گواهینامه رانندگی دریافت، و در ۳۰ نوامبر در یوتیوب ویدئویی از خود در حال رانندگی در امارات منتشر کرد. او به محض ورود به عربستان از سوی مرزبانان زندانی شد. چندی بعد میسا العبودی در حالی‌که با خودرو از امارات برای او که در بازداشت بود غذا و لباس می‌برد، خود نیز به اسارت مرزبان‌های عربستان درآمد.

زنان در عربستان سعودی برای کسب حق آزاد رانندگی چندین‌بار کمپین‌های اعتراضی تشکیل داده‌اند.

بیشتر بخوانید: یک شاهزاده عربستان با دلایل اقتصادی از حق رانندگی زنان دفاع کرد

Share