Share

فیلم «خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری که به تازگی پس از چهار سال توقیف، مجوز اکران عمومی دریافت کرده بود، یک روز پس از نمایش با دخالت مجلس شورای اسلامی و به اتهام نمایش «یکی از خشن‌ترین سکانس‌های تاریخ سینما ایران» دوباره توقیف شد.

kianoush ayari2

حوزه هنری اعلام کرده بود به‌ سبب پرهیز از اکران فیلم‌های سیاه و ضددینی، خانه‌پدری را در سینماهای خود اکران نمی‌کند

روزنامه شرق روز شنبه ششم دی خبر داد که آخرین سانس نمایش عمومی این فیلم شب گذشته (جمعه) در سینمای کورش تهران به پایان رسید.

کیانوش عیاری، کارگردان این فیلم در گفت‌وگو با شرق، خبر توقیف دوباره فیلم‌اش را تأیید کرده است.

بر پایه این گزارش، در کنار مخالفت شماری از نمایندگان مجلس با اکران محدود فیلم خانه پدری، سینماهای زیر مجموعه شهرداری و حوزه هنری هم در روزهای گذشته بر سر نمایش این فیلم «بهانه‌تراشی کرده بودند.»

همزمان خبرگزاری ایسکانیوز گزارش داد که اکران این فیلم با دخالت کمیسیون فرهنگی مجلس متوقف شده است. بنابر این گزارش به کیانوش عیاری فرصت داده شده تا روز ۱۲ دی‌ماه با سانسور قسمت‌هایی که کمیسیون فرهنگی مجلس تعیین کرده، اکران فیلمش را از سر بگیرد.

مرتضی آقا تهرانی، نایب‌رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس یکی از مخالفان نمایش این فیلم است که هفته گذشته گفته بود: «مجلس درباره فیلم خانه پدری نظر دارد و محتوای آن را مناسب نمی‌داند و معتقد است این فیلم نباید از امتیاز اکران استفاده کند.»

«خشن‌ترین سکانس‌های تاریخ سینمای ایران»

خبرگزاری فارس چند روز پیش به نقل از منابعی در حوزه هنری خبر داده بود که «حوزه در ادامه سیاست پرهیز از اکران فیلم‌های سیاه و ضددینی، خانه‌پدری را در سینماهای خود اکران نخواهد کرد.»

روزنامه اعتماد هم امروز در گزارشی علت توقیف دوباره این فیلم را به دلیل نمایش «یکی از خشن‌ترین سکانس‌های تاریخ سینمای ایران» دانسته و افزوده: «دختری نوجوان به دلیل خطایی ناکرده در خانه‌شان دفن می‌شود. تلاش‌های او بیهوده است. همین سکانس قلب هر انسانی و هر مسلمانی و هر ایرانی را به درد می‌آورد.»

«خانه پدری» سرنوشت یک خانواده را در طول شش دهه روایت می‌کند: این خانواده تحت تأثیر یک قتل ناموسی در سال ۱۹۲۶ (۱۳۰۵) اواخر دوره‌ قاجار و اوایل پهلوی قرار می‌گیرد و جسد دختر در زیرزمین خانه دفن می‌شود.

با پیش رفتن فیلم، سرنوشت پدر خانواده، پسر او و خانواده آن‌ها را طی شش دهه‌ بعدی می‌بینیم، در حالی‌که همه چیز در همین خانه می‌گذرد و بچه‌های کوچک در هر فصل فیلم، شخصیت‌های بالغ فصل بعدی هستند و سایه این جنایت بر زندگی همه آن‌ها سایه افکنده است.

«خانه پدری» یازدهمین فیلم بلند سینمایی کیانوش عیاری پس از فیلم‌های تنوره دیو (۱۳۶۴)، شبح کژدم (۱۳۶۵)، آن سوی آتش (۱۳۶۶)، روز باشکوه (۱۳۶۷)، دو نیمه سیب (۱۳۷۰)، آبادانی‌ها (۱۳۷۱)، شاخ گاو (۱۳۷۴)، بودن یا نبودن (۱۳۷۷)، سفره ایرانی (۱۳۷۹) و بیدارشو آرزو (۱۳۸۳) است.

این نخستین بار نیست که نمایندگان مجلس برای جلوگیری از اکران یک فیلم دخالت کرده‌اند. پیش‌تر هم کمیسیون فرهنگی مجلس با اعمال فشارهای گسترده علیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مانع اکران فیلم «عصبانی نیستم» نشد.

بیشتر بخوانید: تلاش نمایندگان مجلس برای جلوگیری از اکران فیلم «خانه پدری»

Share