Share

سازمان حفاظت محیط زیست ایران کاهش شدید آمار حیات وحش در ایران را نگران‌کننده خواند.

احمد علی کیخا، معاون محیط طبیعی این سازمان با تشریح نگرانی‌های موجود از رو به انقراض رفتن بسیاری از جانوران در ایران گفته که برای مثال، آمار حیات وحش در خراسان رضوی از ۳۶۰۰ گونه به ۶۰۰ گونه کاهش یافته است.

Golestan NAtional Park_Wildlife

شمار زیادی از گونه‌های حیات وحش در ایران رو به انقراض هستند

به گزارش خبرگزاری ایسنا، کیخا بر اساس اظهارات محیط‌بانان جنگل گلستان، کاهش گونه‌های جانوری در این منطقه حفاظت‌شده ملی را نیز بسیار نگران‌کننده دانسته است.

او همچنین با اشاره به تلف شدن دو یوزپلنگ بر اثر تصادف جاده‌ای در هفته گذشته در جاده سمنان – مشهد گفته که بر اساس گزارشات، تنها حدود ۱۰۰ قلاده یوزپلنگ در کشور زندگی می‌کنند.

او ضمن انتقاد از بی توجهی رانندگان به عبور حیات وحش از جاده‌‌های کشور به وجود حدود ۳۰ تابلوی هشدار در این منطقه اشاره کرده که رانندگان به آن توجهی نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید: کشته شدن یک یوزپلنگ نایاب و توله‌اش در جاده مشهد-سمنان

به گفته سازمان محیط زیست ایران حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از تلفات گربه‌سانان به ویژه پلنگ و یوزپلنگ بر اثر حوادث جاده‌ای است.

سازمان محیط زیست خواهان شناسایی نقاط حادثه‌خیز در جاده‌های ایران و به کار بستن و راهکارهایی برای جلوگیری از تصادف حیوانات با وسایل نقلیه شده، ولی تاکنون هیچ اقدامی برای مصون نگاه‌داشتن جانوران بسیار کمیابی مانند پلنگ و یوژپلنگ از خطرات جاده‌هایی که از میان مناطق بکر و حفاظت شده عبور می‌کنند نشده است.

سال گذشته سازمان حفاظت محیط زیست ایران هشدار داده بود که ۷۴ گونه از جاندران مختلف در فهرست قرمز «اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت» قراردارند و اگر برای حفاظت از گونه‌های ارزشمند و در معرض خطر ایرانی مانند گور، یوزپلنگ، خرس سیاه و گوزن زرد اقدامی لازم صورت نگیرد، به زودی و در آینده‌ای نه چندان دور شاهد انقراض آن‌ها خواهیم بود.

در همین زمینه

«۷۴ گونه از جانوران ایران در فهرست قرمز هستند»

Share