Share

به‌گفته وکیل ‌مدافع امیر میرزایی‌حکمتی، آمریکا از ایران خواسته است تا موکلش را با برخی بازداشت‌ شده‌های ایرانی مقیم آمریکا مبادله کند.

امیر میرزایی حکمتی، در مردادماه ۱۳۹۰ به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت شد.

امیر میرزایی حکمتی، در مردادماه ۱۳۹۰ به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت شد

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمود علیزاده‌ طباطبایی درباره‌ آخرین وضعیت پرونده‌ امیر میرزایی حکمتی گفت: «آمریکا از طریق دفتر حافظ منافع خود در ایران درخواست تبادل وی را با برخی بازداشت‌شده‌های ایرانی مقیم آمریکا ارائه کرده است.»

وی اظهار امیدواری کرد که این درخواست مورد پذیرش قرار گیرد.

امیر میرزایی حکمتی، در مردادماه ۱۳۹۰در حالی که به‌منظور ملاقات با مادر بزرگش به تهران سفر کرده بود، به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت شد.

یک روز پس از انتشار اطلاعیه وزارت اطلاعات در مورد بازداشت وی، تلویزیون دولتی ایران فیلمی از «اعترافات» امیر میرزایی حکمتی پخش کرد.

او پس از آن در دادگاه بدوی به ریاست قاضی صلواتی به اعدام محکوم شد. اتهامی که بستگان او و ایالات متحده هم آن رد می‌کنند. اما روزنامه نیویورک تایمز در فروردین سال جاری گزارش داد که امیر حکمتی به طور مخفیانه محاکمه و به اتهام همکاری با آمریکا به ۱۰سال زندان محکوم شده است.

وکیل‌ مدافع میرزایی حکمتی در ادامه سخنان خود افزود:‌ «دقیقاً در درخواست اسم افرادی که خواهان مبادله با امیر میرزایی حکمتی هستند بیان شده، اما در حال حاضر مصلحت نیست نامی برده شود. ولی اگر قوه قضائیه صلاح بداند این موضوع را اعلام می‌کند.»

به‌گفته علیزاده ‌طباطبایی روال این است که درخواست دولت آمریکا به وزارت امور خارجه ایران ارسال شود و وزارت امور خارجه از طریق معاونت بین‌المللی قوه قضائیه موضوع را بررسی می‌کند و بر اساس قراردادهایی که وجود دارد این تبادل در صورت امکان انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: نامه امیر حکمتی به ظریف: من بی‌گناهم، آزادم کنید

امیر میرزایی حکمتی، آمریکایی ایرانی‌تبار و عضو پیشین تفنگ‌داران دریایی ایالات متحده است. وی فروردین امسال در نامه‌ای خطاب به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت بی‌گناه است و از وی خواست تا پرونده قضایی‌اش گرفتار آن‌چه اختلافات تاریخی دیپلماتیک میان ایران و آمریکا خواند، نشود.

وی در یک تماس تلفنی با خانواده‌اش در روز ۲۵ آذر اعلام کرد که دست به اعتصاب غذا در زندان زده است. پس از وعده مقام‌های زندان اوین برای بررسی مجدد پرونده‌اش، دوم دی به اعتصاب غذای خود پایان داد.

Share