Share

شماری از نمایندگان مجلس ایران از جمع‌آوری ۶۰ امضا برای استیضاح علی‌‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش و تلاش برای تحویل آن به هیأت رئیسه مجلس خبر می‌دهند. بهروز نعمتی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس اما، وصول چنین نامه‌‌ای از سوی نمایندگان را رد کرد.

faniii

علی‌ اصغر فانی پس از رأی عدم‌ اعتماد مجلس به نجفی، به عنوان سرپرست و سپس وزیر آموزش و پرورش انتخاب شد

انتشار اخبار ضد و نقیض درباره طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش در حالی رخ می‌دهد که مهدی موسوی‌نژاد، نماینده دشتستان در مجلس طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس، گفت: «خواسته جدی طراحان استیضاح، اعلام وصول طرح بود.»

بر اساس این گزارش با وجود «اصرار ۶۰ تن از نمایندگان استیضاح‌کننده»، هیأت رئیسه مجلس از یکشنبه هفتم دی‌ماه، وصول این طرح را اعلام نکرده و خواستار جلسه این نمایندگان با وزیر آموزش و پرورش شده است. دیروز علی لاریجانی، رئیس مجلس نیز طی جلسه‌ای با امضاکنندگان طرح استیضاح، پیشنهاد کرد تا این عده جلسات خود با علی‌‌اصغر فانی را ادامه دهند.

علی‌اصغر فانی، معاون آموزش و پرورش در دولت محمد خاتمی و همچنین رئیس ستاد فرهنگیان میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ نیز بوده است.

بیشتر بخوانید: چهارمین کارت زرد مجلس به دولت روحانی

همزمان، امروز سه‌شنبه نهم دی‌ماه، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس در گفت‌وگو با «جام جم آنلاین» اعلام کرد که هنوز خبری از استیضاح وزرا نیست، در عین حال هیچ مقاومتی نیز از جانب هیأت رئیسه برای اعلام وصول نامه استیضاح وزرا وجود ندارد.

با این حال مهرداد بذرپاش، عضو هیأت رئیسه مجلس با تأیید دریافت نامه‌هایی برای استیضاح وزرا، گفته این هیأت در تلاش است که «حتی الامکان، با برگزاری جلسات متعدد میان نمایندگان و وزرا مشکلات برطرف شود.»

چهار وزیر دیگر در آستانه استیضاح

طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش در حالی مطرح می‌شود که موسی‌الرضا ثروتی نماینده دیگر مجلس ایران گفته علاوه بر فانی، طرح استیضاح وزرای کشور، نیرو، راه و شهرسازی و صنعت و معدن نیز از سوی نمایندگان تهیه شده است.

او با بیان اینکه جز یک استیضاح، سه طرح دیگر را امضا کرده، تأکید کرد: «درخواست اعلام وصول چهار استیضاح با مقاومت هیأت رئیسه مجلس روبه‌رو شده است.»

به دنبال این وقایع، خبرگزاری مهر گزارش داد که در جلسه علنی امروز مجلس نیز با قانع نشدن نمایندگان از پاسخ محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت و معدن درباره واردات کالاهای اساسی و خودروهای لوکس، او دومین کارت زرد خود از مجلس را دریافت کرد.

پیش‌تر نمایندگان مجلس پس از طرح سئوال حسن کامران، نماینده اصفهان، از وزیر صنعت با ۱۱۱ رأی موافق، ۱۰۱ رأی مخالف و ۱۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر از پاسخ وزیر قانع نشدند.

بر پایه آئین‌نامه داخلی مجلس، پس از سه کارت زرد به یک وزیر، استیضاح وی به جریان می‌افتد.

Share