Share

صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران گفته تمام آنهایی که در جریان فتنه قرار گرفتند، برانداز نبودند اما در مسیر براندازی قرار گرفتند.

sadegh larijani

بنابر اظهارات لاریجانی با تغییر مصوبه شورای عالی امنیت ملی، قوه قضائیه محاکمه آنها را آغاز خواهد کرد

او که در جلسه «مسئولان عالی قضایی» صحبت می‌کرد، گفت: «در محاکمه سران فتنه هیچ مشکل و خوفی از احدی نداریم، زیرا پرونده‌های این افراد را به‌اندازه کافی مملو از موارد اتهامی می‌دانیم.»

رئیس قوه‌قضائیه گفته حصر «سران فتنه» غیرقانونی و خلاف قانون اساسی نیست، بلکه مصوبه شورای عالی امنیت ملی است که به تفسیر او، بر اساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی این حق را می‌یابد.

بنابر اظهارات آملی لاریجانی با تغییر مصوبه شورای عالی امنیت ملی، قوه قضائیه محاکمه آنها را آغاز خواهد کرد.

مخالفان حبس خانگی سه چهره شاخص «جنبش سبز»، حصر آنها بدون تفهیم اتهام و برگزاری دادگاه از طرف مراجع قضایی را خلاف قانون می‌دانند.

بیشتر بخوانید: پاسخ مطهری به محسنی اژه‌ای: موسوی و کروبی را بدون محاکمه به حبس ابد محکوم کرده‌اید

لاریجانی با اشاره به اینکه در دوران اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ در شورای نگهبان حضور داشته، «ادعای تقلب یازده میلیونی» را «دروغ محض» دانست.

او در بخشی از صحبت‌های خود از جلسه‌ مشترکی گفت که «تمام عوامل و نمایندگان» کاندیداهای انتخابات ۸۸ و همچنین علی خامنه‌ای، رهبر ایران برای بحث درباره اعتراض‌ها به نتایج انتخابات در آن  حضور داشتند.

لاریجانی در این جلسه، تظاهرات نهم دی ۱۳۸۸ حامیان حکومت ایران را «حماسه عظیم مردمی» خواند. در این تظاهرات که منتقدان حکومت ایران آن را «تظاهرات دولتی» می‌خوانند، شرکت‌کنندگان خواستار اعدام چهره‌های شاخص «جنبش سبز» شده بودند.

طی روزهای اخیر، مقام‌های حکومت ایران و همچنین منتقدان آنها به اظهار نظرهای گوناگونی درباره حصر میرحسین موسوی،‌ زهرا رهنورد و مهدی کروبی از  چهره‌های شاخص جنبش سبز پرداختند. این حصر تا کنون نزدیک به چهارسال به‌درازا کشیده‌ است.

این درحالی است که میرحسین موسوی در آخرین اظهارنظر خود از حصر خانگی، بار دیگر برای حضور در دادگاه و «بازگوکردن حقایق» اعلام آمادگی کرده‌ است. موسوی اتهام‌زنی‌ها را ناشی از بی‌تقوایی و ضعف بهتان‌زنندگان دانست.

Share