Share

ایران ضمن درخواست آزادی فوری رهبر مخالفان شیعه در بحرین، به این کشور گفته است برخورد قهرآمیز با «رهبران مورد احترام مردم» مخاطرات و تهدیدات را افزایش می‌دهد و بر پیچیدگی اوضاع خواهد افزود.

شیخ علی سلمان

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به دستگیری شیخ علی سلمان، دبیرکل جمعیت سیاسی الوفاق بحرین اعلام کرد «مشی اعتدالی او و جمعیت الوفاق مقبولیت مردمی و بین‌المللی دارد».

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وزیر امورخارجه ایران روز چهارشنبه ۱۰ دی ماه گفت علی سلمان به رغم شرایط سخت سیاسی و امنیتی سال‌های اخیر از مشی مسالمت‌جویانه برای پیگیری مطالبات مردم عدول نکرده است.

شیخ علی سلمان، روحانی ناراضی شیعه و از رهبران مخالفان در بحرین که به وزارت کشور احضار شده بود  روز یکشنبه ۶ دی ماه  پس از مراجعه به ساختمان تحقیقات جنایی در منطقه «العدلیه» بازداشت شد.

علی سلمان اکنون دبیرکل جمیع وفاق در بحرین است. این جمعیت که بزرگ‌ترین حزب سیاسی در این کشور به شمار می‌آید توسط شیعیان و در سال ۲۰۰۱ تاسیس شد.

دادگاهی در بحرین شیخ علی سلمان را به تلاش برای براندازی حکومت از طریق خشونت متهم کرده است. او همچنین متهم به نفرت‌پراکنی و توهین به وزارت کشور بحرین شده است.

دستگیری علی سلمان با اعتراضاتی در روز یکشنبه مواجه شد، اما پلیس این اعتراض‌ها را روز دوشنبه سرکوب کرد.

شیخ علی سلمان تحصیلات حوزوی خود را در شهر قم در ایران انجام داده است. او از مقلدان آیت‌الله سید ابوالقاسم خویی به شمار می‌آمد. گفته می‌شود پس از درگذشت آیت‌الله خویی، او از آیت‌الله سیستانی تقلید می‌کند.

مخالفت‌های او با حکومت بحرین باعث شد برای نخستین بار در سال ۱۹۹۵ به دوبی تبعید شود. او سپس به لندن رفت و تا مدت‌ها از بریتانیا علیه حکومت پادشاهی بحرین فعالیت می‌کرد. او توانست در سال ۲۰۰۱ و پس از اعلام فرمان عفو عمومی توسط پادشاه بحرین به کشور خود بازگردد.

حکومت بحرین ایران را متهم کرده است که در مسائل داخلی این کشور دخالت می‌کند و مخالفان آن را توسط سپاه پاسداران آموزش می‌دهد. ایران این اتهام‌ها را تکذیب می‌کند.

Share