Share

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که امروز، سه‌شنبه ۱۶ دی‌ماه، در صحن علنی مجلس حاضر ‌شده بود تا به سئوالات نمایندگان پاسخ بدهد، توانست نمایندگان را با گفته‌های خود قانع کند.

Mohammad-Javad-Zarif

جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد، قرار بود به نمایندگی از صد نماینده مجلس ایران، هفت سئوال از ظریف بپرسد. سوالات جواد کریمی قدوسی، درباره مذاکرات و محتوای توافق ژنو، عملکرد تیم هسته‌ای و خواسته‌های آمریکا بود. از آقای ظریف خواسته شد تا در مورد «نادیده گرفتن مصادیق حقوق هسته‌ای ملت ایران در موافقتنامه ژنو» و «نحوه تعامل با طرف‌های مذاکره» به نمایندگان پاسخ دهد.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این سوالات تاکید کرد که این مذاکرات از ایران چهره‌ای تعامل‌گرا، باثبات و قدرتمند نشان داده و از گسترش تحریم‌ها جلوگیری کرده است. او گفت: «آن‌ها که در کوره ایران هراسی می‌دمیدند و با هدف مهار ایران، افراط‌گرایی و فرقه‌گرایی را تقویت می‌کردند اکنون در دام چاله کور رنگی استراتژیک خود گرفتار شدند و ایران امروز به اقرار دوست و دشمن نه مشکل منطقه‌ای بلکه عامل ثبات و امنیت در منطقه است.»

ظریف به نمایندگان مجلس ایران گفت: «امروز طرف‌های مذاکره کننده ما این نکته را دریافته‌اند که برای رسیدن به توافق با ملت ایران باید همه تحریم‌های ظالمانه رفع شود و تحریم‌ها، میوه‌ای جز نفرت به بار نمی‌آورند.»

او با اشاره به برگردانده شدن بخشی از دارایی‌های ایران، مدعی شد که «اکنون فضای منفی بین‌المللی که با استفاده از تحریم‌ها رو به گسترش بود، به میزان قابل توجهی فرو پاشیده و کشورهای عمده اقتصادی بزرگ در جهان و بنگاه‌های کلان بین‌المللی، امروز پشت در خانه این مردم برای تعامل صف بسته‌اند.»

ظریف در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مجلس ایران، از کاسته شدن خطر جنگ سخن گفت و با اشاره به اینکه «امروز هیچ عاقلی حرف استفاده از همه ابزارهای روی میز را نمی‌زند»، تاکید کرد که «امروز کسی در مذاکرات به هیچ وجه راجع به اصل غنی‌سازی صحبت نمی‌کند، هم در توافق ژنو و هم در تمامی مذاکرات این موضوع آمده است.»

به گفته وزیر امور خارجه ایران، ‌اکنون تنها صحبت راجع به میزان غنی‌سازی است و موضوع تعطیلی فردو، از مذاکرات خارج شده است.

این در حالی است که فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، دیروز در گفت‌و‌گویی اعلام کرد که کشورش در خصوص برنامه هسته‌ای ایران «کوتاه نمی‌آید» و «کاملا محکم» باقی می‌ماند تا زمانی که کاملا مطمئن شود تهران به دنبال دستیابی به سلاح اتمی نیست.

او در مصاحبه با شبکه رادیویی «فرانس انتر»، گفت که اگر ایران آشکارا اعلام نکند که برنامه ساخت سلاح هسته‌ای را رها کرده، توافقی در کار نخواهد بود.

ظریف در سخنان خود به منزوی شدن اسرائیل اشاره کرد و گفت:‌ «زمانی نتانیاهو با نقاشی خود در سازمان ملل دنیا را در برابر ایران بسیج می‌کرد و در هر سفر به آمریکا یک قطعنامه علیه مردم مظلوم ایران از کنگره می‌گرفت اما دو سال است که دیگر خبری نیست.»

به گزارش رسانه‌ها در ایران، نمایندگان مجلس در پایان این جلسه اعلام کردند که از پاسخ‌های ظریف به سوالات‌شان قانع شده‌اند، هرچند کریمی قدوسی، نماینده مشهد گفته بود با وجود این‌که قانع نشده است می‌خواهد رأی‌گیری انجام نشود.

حسن قشقاوی، معاون کنسولی و امور مجلس وزیر امور خارجه، پیش‌تر گفته بود که این سوالات از اسفندماه سال ۱۳۹۲ تاکنون مطرح بوده است.

دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب، اواسط ژانویه/ اواخر دی ماه انجام خواهد شد. مهلت دستیابی به توافق جامع درباره برنامه هسته‌ای ایران، اول ژوئن ۲۰۱۵ /۱۰ تیر ۱۳۹۴ تعیین شده است.

Share