Share

پلیس فرانسه همچنان در پی یافتن سرنخ‌های دیگری از ترورهای هفته گذشته در پاریس است. در یک عملیات ضد ترور گسترده در اطراف پاریس ۱۲ نفر دستگیر شدند.

عملیات جست‌وجوی پلیس فرانسه صبح جمعه ۱۶ ژانویه نیز ادامه داشت.

عملیات جست‌وجوی پلیس فرانسه صبح جمعه ۱۶ ژانویه نیز ادامه داشت.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه این عملیات از شامگاه پنج‌شنبه ۱۵ تا بامداد جمعه ۱۶ ژانویه در مناطق مختلف ناحیه «ایل دو فرانس» انجام شد.

«مونتروژ»، محلی که امدی کولیبالی هفته گذشته یک پلیس زن را کشت؛ «فلوری مه‌رُژی» و «گرینیی»، شهرستانی که کولیبالی در آن متولد شده؛ از جمله مناطقی بودند که مورد بازرسی قرار گرفتند. این مناطق همه در حومه پاریس قرار دارند.

منابع قضائی گفته‌اند دستگیرشدگان ۹ مرد و ۳ زن هستند که احتمال دارد عملیات تروریستی هفته گذشته را «حمایت لجستیکی» کرده‌ و به تروریست‌ها اسلحه و خودرو داده باشند.

بیشتر بخوانید: القاعده یمن مسئولیت حمله به دفتر «شارلی ابدو» را بر عهده گرفت

به‌گفته منابع پلیس، مسئولان پرونده ترورهای پاریس در روزهای اخیر بسیاری از مظنونان و اطرافیان شریف و سعید کواشی، حمله‌کنندگان به دفتر نشریه «شارلی ابدو»، و به‌ویژه امدی کولیبالی را مورد بازجویی قرار داده‌‌اند. کولیبالی کسی است که در گروگان‌گیری فروشگاه یهودیان چهار نفر را کشت. این افراد بر اساس مکالمات تلفنی و علائم دی‌اِن‌ای بازجویی شدند.

بازپرس‌ها از جمله آثار بازمانده در خودرو حیات بومدین، شریک زندگی امدی کولیبالی را مورد تحقیق قرار دادند. حیات بومدین دوم ژانویه به ترکیه رفت و ۸ ژانویه از آن‌جا به سوریه گریخت. او به‌دلیل همدستی با کولیبالی تحت پیگرد پلیس قرار دارد.

پلیس فرانسه پیش از این نیز برای یافتن حیات بومدین در منطقه پاریس، به‌ویژه در «بُندی» واقع در ناحیه «سن ـ سن ـ دُنی» عملیات جست‌وجو انجام داده بود.

در حمله مسلحانه صبح چهارشنبه ۷ ژانویه / ۱۷ دی به دفتر نشریه «شارلی ابدو» چهار کارتونیست برجسته این نشریه و در مجموع ۱۲ نفر به قتل رسیدند. فردای آن روز یک پلیس زن کشته شد و روز جمعه ۹ ژانویه / ۱۸ دی چهار نفر در گروگان‌گیری فروشگاه مواد غذایی یهودیان کشته شدند. سه تروریستی که این عملیات را همزمان به پیش بردند سرانجام شامگاه روز جمعه به دست پلیس کشته شدند.

Share