Share

اعتیاد و مصرف مواد مخدر در ایران همچنان بیداد می‌کند. در تازه‌ترین آماری که قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر ارائه داده، کف سن اعتیاد ۱۵ سال و مصرف سالانه مواد مخدر در ایران ۵۰۰ تن اعلام شده است.

etiad

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) علی‌رضا جزینی، قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن اعلام این آمار گفت در حال حاضر یک درصد دانش‌آموزان متوسطه به بالا در ایران مواد مخدر مصرف می‌کنند.

آمار ارائه‌شده آمار دولتی است در حالی‌که واقعیت‌های اجتماعی در ایران به‌نظر بسیار تیره‌تر از این آمار است. گفته می‌شود که سن اعتیاد در میان کودکان کار در ایران به هفت و حتی به پنج سال هم کاهش پیدا کرده است.

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر تعداد معتادان زن در ایران را ۹ درصد تعداد کل معتادان کشور اعلام کرد اما گفت تعداد معتادان زن در سال جاری در مقایسه با سه سال گذشته ۵ درصد افزایش داشته است.

به‌گفته وی در هشت ماهه امسال دو هزار معتاد در کشور درگذشته‌اند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹/۲ درصد افزایش داشته و از این تعداد ۲۰۰ نفر زن بوده‌اند.

پیش از این در آذرماه سال جاری، فهیمه فرهمندپور، مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده گفته بود متوسط سن اعتیاد زنان به ۲۷ سال کاهش یافته و زنان به‌طور عمده به مخدرهای صنعتی گرایش دارند.

در سال‌های اخیر، مصرف مواد مخدر صنعتی از مواد مخدر سنتی بیشتر شده است. بر این اساس، سه درصد معتادان زن تزریقی هستند و تریاک، شیشه و کراک سه ماده مخدری هستند که بیشترین مصرف را در بین زنان دارند.

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر گفته است که در حال حاضر ۲۶ درصد مصرف‌کنندگان مواد مخدر از شیشه استفاده می‌کنند.

علی‌رضا جزینی ۷۵ درصد کشفیات مواد مخدر در ایران را در مرز و حاشیه‌های مرز دانست و افزود در ۹ ماهه امسال ۳۳ میلیون عدد قرص و آمپول غیرمجاز و در دو هفته گذشته نیز ۱۴ میلیون قرص ترامادول در تهران و چهار میلیون دیگر در شیراز کشف شد.

در آخرین آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر، در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰ تن انواع مواد مخدر در ایران کشف و ضبط شده که هفت تن آن در استان شیراز بوده است.

آمارهای غیررسمی می‌گویند بیش از چهار میلیون نفر از ایرانیان معتادند و هزاران نفر نیز به‌طور تفننی مواد مخدر مصرف می‌کنند. این در حالی است که قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر از وجود یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد در ایران خبر می‌دهد.

Share