Share

آلن‌ ایر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید اگر ایران و جامعه جهانی بر سر پرونده هسته‌ای به توافق برسند، «این گام بزرگ می‌تواند به گام‌های دیگری برای رفع مشکلات واشنگتن و تهران تبدیل شود.»

آلن ایر بر این باور است که  قضاوت نهایی در مورد مذاکرات هسته‌ای «هنوز زود است».

آلن ایر بر این باور است که قضاوت نهایی در مورد مذاکرات هسته‌ای «هنوز زود است».

آلن ایر که با با روزنامه آرمان، چاپ تهران گفت‌وگو کرده از جزئیات «مشکلات دیگر» با ایران سخنی نگفته است. این دو کشور از سال ۱۳۵۸ خورشیدی روابط سیاسی و دیپلماتیک با هم ندارند و ده‌ها سال است که علیه یکدیگر سخن‌پراکنی کرده‌اند.

آلن ایر در مورد مذاکرات هسته‌ای که از یک سال پیش به این سو در جریان است، گفته است تصمیم ازسرگیری مذاکرات جدی هسته‌ای در شروع ریاست ‌جمهوری حسن روحانی «امیدوارکننده» بود.

دور تازه مذاکرات هسته‌ای از آذر ۱۳۹۲ آغاز شده و همچنان ادامه دارد و با وجود بیش از ۱۰ دور مذاکره هنوز توافقی به دست نیامده است.

آلن ایر بر این باور است که  قضاوت نهایی در مورد مذاکرات هسته‌ای «هنوز زود است». وی می‌گوید: «سختی رسیدن به توافق جامع در این روند مذاکرات بر کسی پوشیده نیست. اگر آسان بود خیلی زودتر از این حل‌وفصل می‌شد اما با حسن‌نیت و پشتکار به نتیجه می‌رسیم.»

در تازه‌ترین دور از گفت‌وگوهای هسته‌ای، هفته گذشته جان کری، وزیر خارجه آمریکا و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران با هم در ژنو دیدار و مذاکره کردند. آلن ایر گفته که «این مذاکرات در فضای خوبی برگزار شد.»

بیشتر بخوانید: پایان نخستین دور مذاکرات ژنو

سخنگوی فارسی‌زبان وزارت خارجه آمریکا در مورد این دیدار افزوده است:‌ «وزیر خارجه آمریکا و وزیر خارجه ایران اخیراً در ژنو دیدار داشتند و با هم مدتی را پیاده‌روی کردند. آقای جان کری پیش از این دیدار گفته بود که این دیدار در ژنو با هدف فراهم‌ کردن زمینه مذاکرات در مورد برنامه هسته‌ای ایران و ایجاد پیشرفت‌های بیشتر در این مذاکرات است.»

آلن ایر این تصور را که عربستان «مانع» توافق هسته‌ای با ایران می‌شود، «خلاف واقع دانسته» و افزوده: «تقریباً کل جامعه جهانی از جمله عربستان‌سعودی می‌خواهد که این مذاکرات به توافق جامع بینجامد تا نگرانی‌ها در مورد ماهیت برنامه هسته‌ای ایران برطرف شود.»

ایران و کشورهای ١+۵ شامل کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان پس از آن‌که در ٢۴ نوامبر ۲۰۱۴ / سوم آذر ۹۳ نتوانستند به توافق نهایی دست پیدا کنند، مذاکرات خود را تا اول ژوئیه ٢٠١۵ / ۹ تیر ۱۳۹۴ تمدید کردند تا در چهار ماه نخست به توافق کلی یا سیاسی دست یابند و در سه ماه بعدی، جزئیات توافق را نهایی کنند.

حجم غنی‌سازی اورانیوم، جدول زمانی لغو تحریم‌ها و مدت زمان توافق جامع، از مهم‌ترین اختلافات ایران و شش قدرت جهانی است.

Share