Share

در فردای روزی که تظاهرات مسلمانان در شهر «زیندر» نیجر چهار کشته به جای گذاشت، نیامی، پایتخت این کشورِ غرب آفریقا نیز صحنه تظاهرات خشونت‌بار مسلمانان علیه انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام در نشریه «شارلی ابدو» بود.

تظاهرات خشونت‌بار علیه «شارلی ابدو»  در نیامی - شنبه ۱۷ ژانویه / ۲۷ دی‌ماه

تظاهرات خشونت‌بار علیه «شارلی ابدو» در نیامی – شنبه ۱۷ ژانویه / ۲۷ دی‌ماه

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، تظاهرات در نیامی صبح روز شنبه ۱۷ ژانویه / ۲۷ دی‌ماه به‌رغم اعلام ممنوعیت آن توسط دولت، با شرکت دست‌کم یک‌هزار جوان در نزدیکی یک مسجد بزرگ که ده‌ها مأمور پلیس ضد شورش آن را احاطه کرده بودند، آغاز شد.

پلیس تلاش کرد که با پرتاب گاز اشک‌آور تظاهرکنندگان را پراکنده کند. اعتراضات سپس به چندین محله کشیده شد و معترضان سه کلیسا را به آتش کشیدند.

بیشتر بخوانید: واکنش منفی مسلمانان به طرح جلد «شارلی ابدو»

حدود ۱۰۰ مأمور پلیس ضد شورش مجهز به کلاه‌خود و سپر با معترضان درگیر شدند و آن‌ها نیز به سوی پلیس سنگ پرتاب کردند. جوانان مسلح به چماق و میله‌های آهنین همچنان تا ساعاتی از روز در محله‌ها در رفت‌وآمد بودند.

سفارت فرانسه در نیامی از اتباع خود خواست تا نهایت احتیاط را به خرج دهند و به هیچ عنوان از محل‌های سکونت خود خارج نشوند. دفتر یک شرکت بیمه فرانسوی و کیوسک اپراتور مخابراتی فرانسه نیز غارت شده‌اند.

روز قبل تظاهرات در شهر زیندر چهار کشته داد که سه نفر از آن‌ها از معترضان و یک نفر مأمور پلیس بودند. حدود ۴۵ نفر نیز زخمی شدند.

وزیر کشور نیجر برخی از تظاهرکنندگان را وابسته به گروه اسلامگرای بوکو حرام دانست و گفت آن‌ها به به یک کلیسای کاتولیک حمله کردند. مرکز فرهنگی فرانسه در این شهر نیز به آتش کشیده شد.

در چند روز اخیر اعتراضات گسترده‌ای در کشورهای مختلف مسلمان‌نشین در اعتراض به انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام در شماره جدید «شارلی ابدو» برگزار شد که برخی از آن‌ها به خشونت کشیده شدند.

بیشتر بخوانید: چند زخمی در تظاهرات معترضان به «شارلی ابدو» در پاکستان

در ایران نیز از چند روز پیش اعتراضات محدودی ابراز شد اما به‌نظر می‌رسد با گسترش اعتراضات در کشورهای اسلامی شخصیت‌ها و نهادهای دولتی بیشتری وارد این کارزار شده‌اند.

هیئت تحریریه نشریه «شارلی ابدو» که در هفته گذشته هدف حمله دو تروریست قرار گرفت روز چهارشنبه ۱۴ ژانویه / ۲۴ دی شماره جدید این نشریه را با کاریکاتوری از پیامبر اسلام که پلاکارد «من شارلی هستم» را در دست داشت و اشک می‌ریخت، منتشر کرد.

Share