Share

در حالی که لغو کنسرت‌ها همچنان در ایران ادامه دارد، خبر می‌رسد که دور جدید کنسرت «چرا رفتی» همایون شجریان نیز لغو شده است.

کنسرت «چرا رفتی» همایون شجریان به‌رغم عقد قرارداد کتبی لغو شده است.

کنسرت «چرا رفتی» همایون شجریان به‌رغم عقد قرارداد کتبی لغو شده است.

به‌گزارش سایت تابناک، تهیه‌کننده این کنسرت گفته است که قرار بود کنسرت «چرا رفتی» هشتم بهمن‌ماه در تهران برگزار شود اما به‌رغم عقد قرارداد کتبی و پرداخت کامل هزینه سالن از چند ماه گذشته، این روز توسط تالار وزارت کشور به برنامه دیگری اختصاص داده ‌شد و کنسرت لغو گردید.

در سال‌های اخیر شمار کنسرت‌های موسیقی لغو شده‌، به‌شدت افزایش یافته است. این در حالی است که بسیاری از این کنسرت‌ها مجوز وزارت ارشاد را داشته‌اند اما این وزارتخانه تاکنون کاری در این زمینه صورت نداده است.

روزنامه شرق چند روز پیش در گزارشی نوشته بود که در یک سال گذشته ۲۰ کنسرت موسیقی در ایران لغو شده است.

بیشتر بخوانید: لغو بیش از ۲۰ کنسرت در ایران در یک سال گذشته

کنسرت‌های موسیقی لیان در بوشهر و شیراز، کنسرت سیروان خسروی در بوشهر، کنسرت عماد طالب‌زاده در اراک، کنسرت شهرام ناظری در نیشابور، کنسرت گروه آرون در مشهد، کنسرت گروه عرفان در اصفهان و کنسرت محسن یگانه در ارومیه تنها چند نمونه از کنسرت‌های موسیقی دارای مجوز هستند که اجرای آن‌ها در چند ماه اخیر با فشار تندروها لغو شده است.

تندروها این کنسرت‌ها را «بر خلاف شریعت اسلام و لهو و لعب» توصیف می‌کنند.

«تفاهم‌نامه وزارت ارشاد با نیروی انتظامی، حلال مشکلات»

در دو سال اخیر مداخله نیروی انتظامی در شیوه اجرای کنسرت‌ها نیز افزایش داشته است.

حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز شنبه ۲۷ دی به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: «برای کاهش این اتفاقات و برگزاری کنسرت‌های مجوزدار، درصدد هستیم که هرچه سریع‌تر تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیروی انتظامی به امضا برسد.»

نوش‌آبادی با بیان این‌که «با امضای این تفاهم‌نامه دیگر شاهد لغو کنسرت‌ها نخواهیم بود»، گفت: «این اخبار برای ما بسیار ناگوار است. درصدد هستیم که اگر لازم شد علاوه بر نیروی انتظامی با سایر دستگاه‌‌هایی که وظیفه‌ای در سطح استان‌ها دارند هم به یک تعامل برسیم.»

بیشتر بخوانید: اخراج نوازنده زن کنسرت موسیقی در مشهد

او در رابطه با تأخیر چندین ساعته در برگزاری کنسرت عالیم قاسم‌اُف، خواننده آذربایجانی هم گفت: «این ناهماهنگی‌ها گاهی اتفاق می‌افتد که نیازمند هماهنگی با نهادهای مختلف است. ممکن است در برگزاری کنسرت‌های موسیقی مداخلاتی پیش بیاید.»

شامگاه سه‌شنبه ۲۳ دی‌ماه، آخرین سانس از کنسرت «ارکستر بادی تهران» با خوانندگی عالیم قاسم‌اُف، با یک ساعت و نیم تأخیر در تالار وحدت اجرا شد.

مسئولان اداره اماکن نیروی انتظامی به شرط حذف فرقانه قاسم‌اُف، دختر این خواننده نامدار آذربایجانی از گروه، اجازه ورود به مردم داد و این در حالی بود که در دو شب قبل از آن، کنسرت با حضور فرقانه قاسم‌اُف اجرا شده بود.

عالیم قاسم‌اُف در ابتدای برنامه ضمن پوزش از مردم، گفت: «در هیچ کجای دنیا این رفتارها در مورد بانوان هنرمند اعمال نمی‌شود.»

چند روز پیش نیز حریر شریعت‌زاده، نوازنده دف در کنسرت همسرش سالار عقیلی، خواننده موسیقی اصیل ایرانی، در طرقبه مشهد از روی صحنه پایین کشیده شد.

Share