Share

مرگ مرموز آلبرتو نیسمان، دادستان پرونده انفجار «آمیا»، مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس، برای دولت آرژانتین مشکل‌‌ساز شده است. کریستینا فرناندز دو کیرشنر، رئیس جمهور آرژانتین، مرگ نیسمان را خودکشی ندانست و آن را توطئه‌ای علیه دولت خود ارزیابی کرد.

کریستینا کیرشنر، رئیس‌جمهور آرژانتین اتهامات آلبرتو نیسمان را «یک رسوایی سیاسی و قضایی واقعی» دانست.

کریستینا کیرشنر، رئیس‌جمهور آرژانتین اتهامات آلبرتو نیسمان را «یک رسوایی سیاسی و قضایی واقعی» دانست.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس‌جمهور آرژانتین روز پنج‌شنبه ۲۲ ژانویه/ دوم بهمن، در صفحه فیس‌بوک خود نوشت که به «خودکشی» آلبرتو نیسمان باور ندارد.

جنازه آلبرتو نیسمان بامداد روز دوشنبه ۱۹ ژانویه با زخم گلوله‌ای در سر در وان حمام خانه‌اش پیدا شد. او روز ۱۴ ژانویه، رئیس‌جمهور و هکتور تیمرمان، وزیر امور خارجه آرژانتین را متهم به ایجاد مانع در تعقیب مظنونان اصلی انفجار «آمیا» کرده بود که بر اساس تحقیقات او، مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ایران هستند. نیسمان قرار بود روز دوشنبه کیفرخواست خود را در کنگره مطرح کند اما درست قبل از آن جان سپرد.

کیفرخواست نیسمان شامگاه سه‌شنبه ۲۰ ژانویه/ ۳۰ دی به وقت آرژانتین و پس از مرگ نیسمان در ۳۰۰ صفحه منتشر شد و دولت این کشور را با بحران تازه‌ای مواجه کرد.

بیشتر بخوانید: مرگ مرموز دادستان پرونده انفجار «آمیا» در آرژانتین

کریستینا کیرشنر معتقد است که نیسمان قربانی توطئه‌ای شده است که پشت آن برخی مأموران سازمان اطلاعات آرژانتین قرار دارند که به آنتونیو استیوسو، رئیس مستعفی این سازمان وفادارند. آنتونیو استیوسو در ماه دسامبر از مسئولیت‌های خود کنار کشید.

به‌ گفته رئیس‌جمهور آرژانتین، دادستان پرونده انفجار «آمیا» گمراه شده و بر اساس اطلاعات غلطی که در اختیار او گذاشته‌اند، دولت را متهم به حمایت از جمهوری اسلامی ایران در تمامی اتهامات مربوط به پرونده بمب‌گذاری «آمیا» کرده است.

مرگ مرموز آلبرتو نیسمان، دادستان پرونده انفجار «آمیا»، مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس، برای دولت آرژانتین مشکل‌زا شده است.

مرگ مرموز آلبرتو نیسمان، دادستان پرونده انفجار «آمیا»، مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس، برای دولت آرژانتین مشکل‌ساز شده است.

آلبرتو نیسمان دولت را متهم کرده که با تشکیل کمیته حقیقت‌یاب با حضور نمایندگان بوئنوس آیرس و تهران، می‌خواسته لغو پیگرد قضائی پلیس اینترپُل علیه مقامات ایرانی را پیش ببرد و کریستینا فرناندز دو کیرشنر، از طریق کانال‌های اطلاعاتی تلاش کرده تا با لغو تعقیب متهمان، به معاملات تجاری نفت ایران در برابر غلات آرژانتین بپردازد. این کمیته حقیقت‌یاب با مخالفت دادگاه فدرال آرژانتین تشکیل نشد.

رئیس‌جمهور آرژانتین در فیس‌بوک خود افزوده است: «آن‌ها از وی (نیسمان) زمانی که زنده بود استفاده کردند و بعد به مُرده او نیاز داشتند.»

وی اتهامات آلبرتو نیسمان را «یک رسوایی سیاسی و قضایی واقعی» و مرگ او را «عملیاتی واقعی علیه دولت آرژانتین» عنوان کرده است.

خبرگزاری فارس: کار اسرائیل است

از سوی دیگر خبرگزاری فارس وابسته به نیروهای نظامی ایران، روز پنج‌شنبه مسئول مرگ نیسمان را اسرائیل دانست و نوشت: «آلبرتو نیسمان که با مشورت لابی صهیونیستی در آمریکا و داخل رژیم صهیونیستی در متهم ساختن ایران به نقش در انفجار “آمیا” تأکید و پافشاری می‌کرد؛ حقایق بسیاری را در مورد تلاش هماهنگ صهیونیسم بین‌الملل برای ترویج ایران‌هراسی در جهان از سال‌های گذشته تاکنون در سینه داشت. در صورت زنده بودن آلبرتو نیسمان، این حقایق می‌توانست به خوبی روشن شود.»

پیش از این سندرا آرویو سالگادو، همسر سابق آلبرتو نیسمان نیز گفته بود که به خودکشی وی باور ندارد.

بیشتر بخوانید: همسر سابق دادستان پرونده انفجار «آمیا» به خودکشی وی باور ندارد

در ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ (۲۷ تیر ۱۳۷۳) در اثر انفجار در ساختمان «آمیا» ۸۵ نفر کشته شدند. آرژانتین و اسرائیل در آن زمان ایران را مسئول این انفجار دانستند.

آلبرتو نیسمان، به‌عنوان دادستان پرونده این انفجار، یک شبکه سازمان اطلاعات ایران در آمریکای جنوبی را مسئول این کشتار دانست. در دادخواست او برای این پرونده، در سال ۲۰۱۳ نام هفت تن از مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ایران دیده می‌شد.

نام‌های اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری وقت، علی‌اکبر ولایتی، وزیر وقت امور خارجه و مشاور عالی فعلی رهبر جمهوری اسلامی، علی فلاحیان، وزیر وقت اطلاعات و عضو کنونی مجلس خبرگان رهبری، محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه پاسداران و دبیر کنونی مجمع تشخیص مصلحت، احمد وحیدی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران و وزیر پیشین دفاع، هادی سلیمان‌پور، سفیر وقت جمهوری اسلامی در آرژانتین و محسن ربانی، رایزن فرهنگی پیشین ایران در آرژانتین و مجری شبکه اطلاعاتی تهران در آمریکای جنوبی، به‌عنوان مظنونان اصلی در این دادخواست دیده می‌شدند.

Share