Share

نخست‌وزیر اسرائیل دعوت شده تا روز سوم ماه مارس با نمایندگان کنگره آمریکا دیدار داشته باشد. نتانیاهو این دعوت را پذیرفته است و قرار است برای نمایندگان کنگره در مورد خطر ایران سخنرانی کند.

BENJAMIN BIBI

بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که دعوت جان بونر برای سخنرانی در کنگره آمریکا را پذیرفته است.

کاخ سفید به برنامه‌ریزی برای این دیدار که به دعوت جان بونر، نماینده جمهوری‌خواه اوهایو در مجلس صورت گرفته، اعتراض کرده است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در رابطه با دیدار بنیامین نتانیاهو با نمایندگان کنگره آمریکا به خبرنگاران گفت که این یک دعوت رسمی نیست: «پروتکل این است که رهبر کشور میزبان برای دعوت به سفر رسمی با رهبر کشور مهمان تماس بگیرد.» جاش ارنست تأکید کرد که اگر نخست‌وزیر اسرائیل این دعوت را بپذیرد، این کار خروج از پروتکل‌های دیپلماتیک خواهد بود.

دعوت بونر از نتانیاهو، تنها یک روز پس از نطق سالانه اوباما در برابر کنگره آمریکا رسانه‌ای شد؛ نطقی که در آن اوباما از وتوی تحریم‌های جدید علیه ایران صحبت کرد.

بیشتر بخوانیداوباما: طرح تشدید تحریم ایران را وتو می‌کنم

زاشی هانگبی (Tzachi Hanegbi) معاون وزیر امور خارجه و متحد نتانیاهو از حزب لیکود به «رادیو ارتش» اسرائیل گفت جمهوری‌خواهان می‌خواهند با دعوت از نتانیاهو، بارک اوباما را از تصمیمی که گرفته، شرمسار کنند.

تاکتیک تبلیغاتی برای انتخابات ۱۷ مارس اسرائیل

بنیامین نتانیاهو،  ۲۲ ژانویه / دوم بهمن اعلام کرد که دعوت جان بونر را پذیرفته است اما به جای روز ۱۱ فوریه که قرار اولیه بونر و نخست وزیر اسرائیل بوده، روز سوم مارس برای کنگره آمریکا سخنرانی خواهد کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل قرار است در کنگره در مورد ایران صحبت کند. همچنین او در کنفرانس یکی از گروه‌های طرفدار اسرائیل در واشنگتن دی سی شرکت خواهد کرد و این خبر را جان بونر در حساب توئیتر  خود تأیید کرده است.

نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان ایالات متحده، به دعوت بونر از نتانیاهو اعتراض کرده و می‌گوید نماینده اوهایو برای دعوت از نخست‌وزیر اسرائیل با دیگر نمایندگان کنگره مشورت نکرده و خودسر عمل کرده است.

پلوسی معتقد است که این دعوت یک استراتژی تبلیغاتی برای کمک به افزایش محبوبیت نتانیاهو در انتخابات پیش رو در اسرائیل است.

بیشتر بخوانید: رئیس موساد خبر مخالفت با افزایش تحریم‌های ایران را تکذیب کرد

حزب کارگر اسرائیل نیز  رفتار نخست‌وزیر این کشور را خارج از عرف دیپلماتیک و یک بازی تبلیغاتی آشکار در اوج مبارزات انتخابات عمومی اسرائیل خواند.

نحمان شای، نماینده کنست از حزب کارگر به رادیو اسرائیل گفت که سخنرانی نخست‌وزیر این کشور در کنگره آمریکا توسط سفیر اسرائیل در واشنگتن دی‌سی رهبری شده است. او این دعوت را خارج از عرف دیپلماتیک خواند و گفت نتانیاهو دارد برای منافع سیاسی داخلی خود روابط اسرائیل با ایالات متحده را «متزلزل» می‌کند.

شای نیز مانند پلوسی بر این باور است که سخنرانی نتانیاهو برای کنگره آمریکا یک تاکتیک انتخاباتی است که سه هفته قبل از انتخابات ۱۷ ماه مارس اسرائیل، برنامه‌ریزی شده است.

اختلاف‌ها بین کابینه باراک اوباما از یک طرف و نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا و دولت نتانیاهو از طرف دیگر، بر سر تشدید تحریم‌ها علیه ایران بیشتر شده است.پیام سالانه اوباما و بیان اینکه هرگونه قانونی که مذاکرات با ایران را به خطر بیندازد وتو خواهد کرد، موجب تشدید این اختلافات شده است.

دولت نتانیاهو و نمایندگان جمهوری‌خواه حامی اسرائیل، از حامیان لایحه‌ای هستند که تحریم‌های جدید علیه ایران را پیشنهاد می‌کند.

Share