Share

در حالی‌که در ایران اعتراضات سازماندهی شده علیه انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام در نشریه «شارلی ابدو» همچنان ادامه دارد، کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران در نماز جمعه گفت حمله تروریستی به دفتر این نشریه کار خود غرب است.

کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران

کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران

به‌گزارش منابع خبری ایران، کاظم صدیقی، روز جمعه سوم بهمن‌ماه گفت: «تروریست‌ها به مجله شارلی ابدو حمله بردند و چند نفر را کشتند با عکس‌العملی که نسبت به این موضوع نشان دادند خباثت و رذالت خودشان را در سطح وسیع نشان دادند.»

وی تأکید کرد: «حمله به این مجله از طرف خودشان سازماندهی شده همان‌طور که در گذشته به دنبال بهانه‌ای برای حمله به افغانستان بودند.»

دفتر نشریه «شارلی ابدو» در پاریس صبح چهارشنبه ۷ ژانویه / ۱۷ دی مورد حمله دو تروریست به نام‌های سعید و شریف کواشی قرار گرفت. چهار کارتونیست برجسته این نشریه و در مجموع ۱۲ نفر در این حمله به قتل رسیدند و دو تروریست نیز دو روز بعد به‌دست پلیس کشته شدند. گروه القاعده یمن مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت.

در چند روز نخستِ پس از حمله به دفتر «شارلی ابدو» مقام‌های ایرانی از یک سو این حمله را محکوم و از سوی دیگر از اقدامات «تحریک‌آمیز» این نشریه «علیه اسلام» انتقاد کردند. برخی از رسانه‌ها و مقامات نیز این حمله را کار اسرائیل دانستند اما درباره این‌که کشورهای غربی خود عامل این ترورها هستند چیزی نگفتند.

تنها روز چهارشنبه یکم بهمن‌ماه صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران در دیدار با مسئولان قضائی گفته بود: «بعید نیست داستان ترور اخیر و روند بعدی آن در فضاسازی‌‌های رسانه‌ای و حملات گسترده به مسلمانان مانند جریان ۱۱ سپتامبر حرکتی مشکوک و توطئه‌ای برای بدنام کردن مسلمانان و ایجاد اسلام‌هراسی باشد.»

امام جمعه تهران همچنین گفت: «کشورهای غربی به تربیت تروریست و تجهیز و حمایت همه‌جانبه گروه‌های تروریستی پرداخته‌اند تا زمینه‌های جنگ اعتقادی با جهان اسلام را به‌وجود آورند.»

روز پنج‌شنبه دوم بهمن‌ماه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در پیامی خطاب به جوانان اروپایی بدون اشاره به ترورهای اخیر پاریس از آن‌ها خواست تا به آن‌چه وی تبلیغات غرب علیه اسلام خواند باور نکنند.

در روزهای اخیر و در پی اعتراضات در برخی از کشورهای اسلامی علیه انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام در شماره جدید نشریه «شارلی ابدو»، در ایران نیز چند تجمع برگزار شده که به‌طور عمومی از سوی حکومت ایران سازماندهی شده بودند. امروز، جمعه سوم بهمن‌ماه نیز چنین تظاهراتی در تهران برگزار شد.

Share