Share

اقتصاد ایران از قاچاق مواد مخدر ۱۰ هزار میلیارد تومان خسارت دیده است. بنا بر اعلام قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر در ایران، ۳. ۴۸ درصد از این مبلغ سهم مصرف‌کنندگان، ۷. ۲۷ درصد سهم جامعه و ۲۴ درصد سهم دولت در ابعاد مقابله و مبارزه با عرضه، درمان، کاهش درآمد مالیاتی و کاهش مشارکت اجتماعی بوده است.

مواد مخدر

علیرضا جزینی، قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا به تحقیقی اشاره کرده که در سال ۱۳۸۳ در رابطه با اقتصاد مواد مخدر صورت گرفته و بر اساس این تحقیق، اقتصاد مواد مخدر ۱۰ هزار میلیارد تومان به ایران خسارت زده است. این خسارت به چند سطح در جامعه ضرر زده که جامعه، مصرف‌کنندگان و دولت شامل آنند.

معادل ۳ .۴۸ درصد از این ۱۰ هزار میلیارد خسارت، به مصرف‌کنندگان وارد شده است. تعداد معتادان شناسایی‌ شده کشور یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر اعلام شده و به گفته قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر، ۲۰ درصد افراد شاغل در محیط‌های صنعتی در ایران مواد مخدر مصرف می‌کنند.

‌سهم جامعه از خسارت در افتصاد مواد مخدر، معادل ۷. ۲۷ درصد بوده که به افزایش آسیب‌های اجتماعی نظیر طلاق، سرقت، قتل، بیکاری، از دست رفتن سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی، کاهش بهره‌وری یا کاهش ساعت کار انجامیده است.

سهم دولت از این خسارت که شامل صرف هزینه برای مقابله و مبارزه با عرضه مواد مخدر، درمان، کاهش درآمد مالیاتی و کاهش مشارکت اجتماعی بوده، معادل ۲۴ درصد است.

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران، چالش‌های مهم در این حوزه را توسعه آسیب‌های اجتماعی، کاهش بهره‌وری و افت تولید، از چرخه خارج شدن منابع انسانی و در نتیجه بروز لطمه به اقتصاد کشور، بروز حوادث و سوانح جبران‌ناپذیر به کشور، تصویر نامناسب و منفی جامعه از محیط کار و در نتیجه بدبینی مردم نسبت به حاکمیت دانسته است.

جزینی با اشاره به آمار سازمان ملل در سال ۲۰۰۹ گفته است: «بر اساس این آمار، سود قاچاقچیان در دنیا ۴۶۵ میلیارد دلار است که از این میزان سهم قاچاقچیان در ایران سه میلیارد دلار است.»

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران نیز مدتی قبل از چرخش مالی سه میلیارد دلاری در این حوزه خبر داده بود که موجب فساد، ناامنی و ناهنجاری شده است.

گزارش سازمان ملل از درآمد سالانه تجارت مواد مخدر در قیاس با تولید ناخالص داخلی کل کشورهای جهان، نشان می‌دهد که تجارت مواد مخدر بیش از یک درصد اقتصاد جهانی را تشکیل می‌دهد

بیشتر بخوانید: «چرخش مالی مواد مخدر ایران ۳ میلیارد دلار است»

علاوه بر مواد مخدر، قاچاق سیگار هم به اقتصاد ایران لطمه می‌زند. بر اساس اعلام شرکت دخانیات، مصرف سالانه سیگار در ایران ۶۰ میلیارد نخ است که ۳۰ تا ۴۰ درصد آن مربوط به سیگارهای قاچاق است. تنها در سال ۱۳۸۹ بالغ بر ۲۰ میلیارد نخ سیگار به ایران قاچاق شده است.

در ایران و برمه بیشترین میزان قاچاق سیگار انجام می‌شود. گردش مالی سیگار در جهان ۳۵۰ میلیارد دلار  است که سهم بزرگی از آن به قاچاق سیگار در ایران تعلق دارد.

بیشتر بخوانید: افزایش مصرف مواد مخدر صنعتی در ایران به میزان ۱۰ برابر

Share