Share

مرتضی قربانی، رئیس «سازمان موزه انقلاب و دفاع مقدس» می‌گوید به دستور ستاد کل نیروهای مسلح ایران، طبقه‌بندی محرمانه اسناد هشت سال جنگ ایران و عراق به حال عادی درآمده و سال ۹۴ در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

در جنگ ایران و عراق نزدیک به ۱۹۰ هزار ایرانی کشته شدند

در جنگ ایران و عراق نزدیک به ۱۹۰ هزار ایرانی کشته شدند

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، قربانی در عین حال افزوده که بخشی از اسناد اساسی جنگ همچون دستورات روح‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران، علی خامنه‌ای، رهبر کنونی جمهوری اسلامی، دستورات ریاست‌جمهوری و تصمیمات شورای عالی دفاع همچنان در طبقه‌بندی محرمانه باقی خواهند ماند.

این نخستین بار است که ایران اعلام کرده که قصد دارد اسناد محرمانه جنگ را می‌خواهد منتشر کند.

به‌گفته رئیس سازمان موزه انقلاب و دفاع مقدس «حتی اسنادی که مربوط به سازمان حفاظت است نیز از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده است تا در اختیار مردم قرار گیرد.»

وی از «همکاری خوب دستگاه‌های مختلف» با موزه خبر داده و افزوده: «با این حال برخی دستگاه‌ها اسناد را به ما تحویل نمی‌دهند و می‌خواهند آن‌قدر آن‌ها را نگه دارند تا از بین برود.»

بر اساس گزارش رسمی ۱۸ آذر ۱۳۷۰ دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت، عراق به رهبری صدام حسین با تجاوز به ایران جنگ هشت ساله را آغاز کرد. جنگی که در ۳۱ شهریور ۵۹ آغاز شد و در ۲۷ تیر ۶۷ پایان یافت. در این جنگ نزدیک به ۱۹۰ هزار ایرانی کشته شدند.

Share