Share

در مراسم یادبود قربانیان هولوکاست، نخست‌وزیر اسرائیل بار دیگر نسبت به برنامه هسته‌ای ایران هشدار داد و گفت ایران می‌خواهد دست به «نسل‌کشی جدید» بزند.

بنیامین نتانیاهو در بنیاد «یَد وشِم»، مرکز یادبود قربانیان جنایات نازی‌ها و اسناد و آثار فاجعه نسل‌کشی یهودیان

بنیامین نتانیاهو در بنیاد «یَد وشِم»، مرکز یادبود قربانیان جنایات نازی‌ها و اسناد و آثار فاجعه نسل‌کشی یهودیان

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، بنیامین نتانیاهو که روز سه‌شنبه ۲۷ ژانویه / ۷ بهمن‌ماه در بنیاد «یَد وشِم»، مرکز یادبود قربانیان جنایات نازی‌ها و اسناد و آثار فاجعه نسل‌کشی یهودیان سخنرانی می‌کرد، گفت یهودیان امروزه توانایی آن را دارند که از خود و آزادی خود دفاع کنند.

نتانیاهو گفت: «آیت‌الله‌های ایران واقعیت هولوکاست را انکار می‌کنند در حالی که نسل‌کشی جدیدی را علیه مردم ما آماده می‌کنند.»

نخست‌وزیر اسرائیل افزود: «مسائل روشن‌اند: مردم یهود خود در برابر تهدیدها از خود دفاع خواهند کرد.»

وی بار دیگر هشدار داد مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ که همچنان در جریان است به تهران این امکان را می‌دهد تا در عرض چند ماه به سلاح هسته‌ای دست یابد و این به مسابقه تسلیحاتی منجر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: رئیس موساد خبر مخالفت با افزایش تحریم‌های ایران را تکذیب کرد

اسرائیل تنها کشور در منطقه خاورمیانه است که به سلاح هسته‌ای دسترسی دارد. نتانیاهو یکی از منتقدان سرسخت مذاکرات هسته‌ای کنونی ایران است که پس از مدت‌ها تنش با روی کار آمدن حسن روحانی، رئیس‌جمهور جدید ایران به پیش رفته اما هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است.

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ پس از آن‌که در ٢۴ نوامبر ۲۰۱۴ / سوم آذر ۹۳ نتوانستند به توافق نهایی دست یابند، مذاکرات خود را تا اول ژوئیه ٢٠١۵ / ۹ تیر ۱۳۹۴ تمدید کردند تا در چهار ماه نخست به توافق کلی یا سیاسی دست یابند و در سه ماه بعدی، جزئیات توافق را نهایی کنند.

غرب با این مذاکرات در نظر دارد که برنامه هسته‌ای ایران را در چارچوب یک برنامه صلح‌آمیز قرار دهد. حجم غنی‌سازی اورانیوم، جدول زمانی لغو تحریم‌ها و مدت زمان توافق جامع، از مهم‌ترین اختلافات ایران و شش قدرت جهانی است اما اسرائیل خواسته‌هایی فراتر از مواضع غرب دارد و خواهان توقف کامل غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران است. این کشور گزینه حمله نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران را همچنان در نظر دارد.

در پی اختلافات عمیق بین نتانیاهو با اعضای کابینه، اعضای کنست، پارلمان اسرائیل، دو ماه پیش با برگزاری انتخابات زودهنگام اسرائیل در ۱۷ مارس (۲۶ اسفند) موافقت کردند. طرح چند باره خطر ایران از سوی نتانیاهو و این‌که گفته‌شده قرار است وی روز سوم ماه مارس (۱۲ اسفند) نیز در کنگره آمریکا در مورد خطر ایران سخنرانی کند، نشان‌دهنده آن است که وی برای پیروزی در انتخابات آتی روی مسائل ایران حساب باز کرده است.

بیشتر بخوانید: جنجال بر سر دعوت نتانیاهو به کنگره آمریکا

Share