Share

داعش در پیامی صوتی از دولت اردن خواسته که ساجده الریشاوی را تا غروب پنج‌شنبه ۲۹ ژانویه در مرز ترکیه تحویل دهند و گرنه جان خلبان اردنی را می‌گیرد. گوینده پیام ظاهراً گروگان ژاپنی است.

مبادله معاذ الکساسبه، خلبان اسیر اردنی با ساجده الریشاوی، تروریست زندانی

معاذ الکساسبه، خلبان اسیر اردنی – ساجده الریشاوی، تروریست زندانی

معاذ الکساسبه، خلبان ۲۶ ساله اردنی که اسیر داعش است، هنوز شانس زندگی دارد.  شبه‌نظامیان «دولت اسلامی» مهلت مبادله او با یک تروریست زندانی را ۲۴ ساعت تمدید کرده‌اند. قبلاً تهدید شده بود که اگر زن زندانی تا شامگاه چهارشنبه آزاد نشود، خلبان اردنی را می‌کشند.

تمدید این مهلت در یک پیام صوتی اعلام شده و گوینده پیام، ظاهراً کنجی گوتو، گروگان ژاپنی است. در پیام‌های تصویری قبلی داعش، چهره گوتو دیده می‌شد و تأیید صحت آن آسان‌تر بود. شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، از کارشناسان خواسته که وثوق این پیام صوتی را بررسی کنند. آبه رفتار باج‌خواهانه داعش را نیز شنیع و بی‌شرمانه خوانده است.

دولت اردن بعد از ظهر چهارشنبه موافقت کرد که الریشاوی را به ازای الکساسبه ‌آزاد کند. این زن عراقی از نه سال پیش به دلیل مشارکت در بمب‌گذاری در هتل رادسیون امان، زندانی است. همسر و دو همدست دیگر او در  عملیات کشته شدند. این بمب‌گذاری به بهای جان ۶۰ نفر تمام شد.

ملک عبدالله، پادشاه اردن گفته است حفظ جان این خلبان در صدر همه اولویت‌هاست.

این نخستین مرتبه است که داعش، درخواست مبادله گروگان‌ها را طرح می‌کند. الکساسبه نیز اولین نظامی است که به دست داعش افتاده است. اهمیت مسئله در مسلمان بودن این خلبان اردنی است.

الکساسبه، ستوان ۲۶ ساله ارتش اردن در ۲۴ دسامبر در شهر رقه به اسارت داعش در آمد. او هدایت جنگنده‌ای را بر عهده داشت که در نزدیکی رقه سرنگون شد. داعش مدعی شد که جت اف-۱۶ اردنی را با موشک ره‌یاب هدف قرار داده است.

الکساسبه از یک خانواده متنفذ اردنی می‌آید. پدرش گفته است پسرش قرآنی به همراه دارد و طبق سنت‌های اسلامی باید مهمان داعش باشد نه گروگان آن.

کنجی گوتو ، گروگان ژاپنی خبرنگار است. مادر او بابت دردسری که پسرش برای ژاپن فراهم کرده، عذرخواسته و  از داعش تمنا کرده که پسرش را نکشند زیرا او دشمن مسلمانان نیست. داعش برای آزادی او و گروگان دیگر ژاپنی، ۲۰۰ میلیون دلار  از دولت ژاپن باج خواسته بود اما پس از کشتن نخستین گروگان، مسئله آزادی ساجده الریشاوی را مطرح کرد.

Share