Share

با نزدیک شدن مراسم «دهه فجر»، شنبه، ۱۱ بهمن ماه از شبکه مستند تلویزیون دولتی ایران مستند «مروری بر زندگی فرخ‌رو پارسا» پخش می‌شود.

فرخ‌رو پارسا وزیر آموزش و پرورش در کابینه هویدا

فرخ‌رو پارسا وزیر آموزش و پرورش در کابینه هویدا

مستند «مروری بر زندگی فرخ‌رو پارسا» را آرمین عیسائیان و محمد شهبازی کارگردانی کرده‌اند. در این مستند به جای استفاده از تصاویر آرشیوی، بخش‌هایی از زندگی نخستین وزیر زن در تاریخ ایران بازسازی شده است.

پیش از این آرمین عیسائیان و محمد شهبازی مستندی هم درباره زندگی پرویز ثابتی ساخته و در شبکه مستند تلویزیون دولتی ایران به نمایش گذاشته بودند. استفاده اندک از تصاویر آرشیوی، بازسازی برخی صحنه‌ها بنا به ضرورت پیامی که مستند می‌خواهد به تماشاگر القا کند، تسلط صدای راوی بر تصاویر و همچنین به‌کارگیری لحن تبلیغی از ویژگی‌های کار عیسائیان و شهبازی در مستندسازی از برخی چهره‌های حکومت پهلوی دوم است.

فروغ فرخزاد و فرخ‌رو پارسا

فروغ فرخزاد و فرخ‌رو پارسا

خبرگزاری فارس درباره مستند «مروری بر زندگی فرخ‌رو پارسا» می‌نویسد: «این مستند ۶۰ دقیقه‌ای با ارائه تصاویری واقعی نقش نخستین زن وزیر دوره پهلوی را که بهایی بوده و در تخریب دین در آموزش و پرورش آن زمان نقش داشته بررسی می‌کند.»

تأکید سازندگان این مستند هم بر بهایی بودن فرخ‌رو پارسا و تلاش‌های خانواده او از زمان احمد شاه قاجار تا اواخر دوره پهلوی برای کشف حجاب و آزادی زنان است.

فرخ‌رو پارسا که سال ۱۳۰۱ در قم متولد شده بود، ابتدا معلم زیست‌شناسی بود و بعدها در رشته پزشکی تحصیلاتش را به پایان رساند و در دوران صدارت امیر عباس هویدا به وزارت آموزش و پرورش منصوب شد. او وضعیت تحصیل در مدارس ایران و آموزش و پرورش دختران ایرانی را بهبود بخشید.

پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۵٩ روزنامه کیهان نوشت: «ساعت یک ونیم بامداد امروز فرخ‌رو پارسا تیرباران ‏شد.»

فرخ‌رو پارسا در دادگاه انقلاب

فرخ‌رو پارسا در دادگاه انقلاب

فرخ‌رو پارسا در دادگاه انقلاب

اواخر بهمن ۱۳۵۸ فرخ‌روپارسا دستگیر شد. دادگاه انقلاب به ریاست صادق خلخالی او را به اتهاماتی مانند «ایجاد فساد در وزارت آموزش و پرورش و کمک به نشو و نمای فحشا در آموزش و پرورش و همکاری مؤثر با ساواک و اخراج فرهنگیان انقلابی از وزارت فرهنگ ایران» محاکمه و به اعدام محکوم کرد.

فرخ‌رو پارسا و عده‌ای از اساتید دانشگاه

فرخ‌رو پارسا و عده‌ای از استادان دانشگاه

دادگاه انقلاب به اسناد ساواک ارجاع داده و ادعا کرده بود که فرخ‌رو پارسا در جمع مدیران مدارس مذهبی به حجاب مدیران زن خرده گرفته و به مدیران محجبه توهین کرده است. فرخ‌رو پارسا این ادعا را رد کرد و گفت: «من در آن جلسه در مورد حجاب زنان گفتم که حجاب نباید مانع فعالیت‌های اجتماعی زنان گردد. در آن زمان دختران مدارس مذهبی در فعالیت‌های ورزشی اصلاً شرکت نمی‌کردند. من در تمام بخشنامه‌های خود زنان را به پوشیدن لباس‌های سنگین و با حجاب دعوت می‌کردم.»

یکی دیگر از اتهامات او تلاش برای حذف کتاب‌های تعلیمات دینی و آموزش قرآن از مدارس ایران بود. فرخ‌رو پارسا در پاسخ به این اتهام گفته بود: «در آن زمان از کسانی امثال دکتر محمدجواد باهنر و آیت‌الله برقعی دعوت به عمل آمد که در تهیه و ترجمه دروس تعلیمات دینی و قرآن با این وزارتخانه همکاری به عمل آورند و کتاب‌های لازم را تهیه نمایند.»

او پیش از آنکه اعدام شود، در وصیت‌نامه‌اش نوشت: «دادگاه میان زنان و مردان تفاوت زیادی می‌گذارد. امیدوارم آتیه برای زنان بهتر از این باشد.»

مرده‌ شوی‌ها از شستن جسد فرخ‌رو پارسا که به نام مفسد فی‌الارض اعدام شده بود خودداری کردند. زنان خانواده پیکر او را شستند. سه تیر به زیر سینه‌ او اصابت کرده و از پشت بدنش خارج شده بود.

Share