Share

حسین نقوی‌حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، پیاده روی محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران با جان کری، همتای آمریکایی‌اش را «خارج از پروتکل دیپلماتیک» دانسته است.

Zarif-Kerry-2

کمیسیون امنیت ملی می‌خواهد ظریف را به دلیل این رفتار «خلاف عرف دیپلماتیک» مورد سوال قرار دهد

حسینی به روزنامه شرق گفته که کمیسیون امنیت ملی مجلس اصرار دارد که ظریف را به دلیل این رفتار «خلاف عرف دیپلماتیک» مورد سوال قرار دهد.

اکنون تعدادی از منتقدان مذاکرات هسته‌ای در مجلس ظریف را فراخوانده‌اند تا او را مورد پرسش قرار دهند که چرا در ژنو با جان کری، وزیر خارجه آمریکا قدم زده است. ظریف پیشتر گفته بود که هدف از قدم‌زدن این بوده که فضای «تنش‌آلود» مذاکرات تغییر کند.

به گفته سخنگوی کمیسیون امنیت ملی، پیاده‌روی ظریف «مساله‌ای استراتژیک و دیپلماتیک بوده و کارش خطا بوده و باید پاسخگوی سوال نمایندگان باشد.»

بر پایه تحلیل این نماینده مجلس، اگر کری و نتانیاهو پیاده‌روی کنند، «چون شرکای دزد بین‌المللی‌اند، اشکالی ندارد» اما دلیلی ندارد ظریف به‌عنوان «نماد مبارزه با طرف‌های غربی» با جان کری قدم می‌زد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌گوید: «پیاده‌روی برای ما یک‌مفهوم دوستی و آشنایی به ذهن متبادر می‌کند، مثلا کسانی که عاشق‌و‌معشوق‌اند برای گپ‌و‌گفت صمیمی پیاده‌روی می‌کنند اما ظریف و کری در این حد از صمیمیت نیستند.»

بیشتر بخوانید: ظریف: مخالفان داخلی توافق به ابزار فشار غرب در مذاکرات تبدیل شده‌اند

ظریف در خصوص انتقاد این گروه از نمایندگان تندروی مجلس گفته که «در مذاکرات اخیر بعد از یک سفر طولانی نیمه‌شب و پنج‌ساعت مذاکره، نیاز بود بنده از هوای آزاد استفاده کنم، بنابراین آن پیاده‌روی صورت گرفت.»»

وزیر خارجه ایران پیشتر نیز گفته بود که اظهارات مخالفان داخلی توافق هسته‌ای به ابزار فشار غرب در مذاکرات هسته‌ای تبدیل شده است.

سه گزینه مجلس در ‌صورت شکست مذاکرات

حسینی همچنین گفته که مجلس در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای سه گزینه «غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم، استفاده از نسل جدید سانتریفیوژها و لغو توافق ژنو» را در نظر گرفته است.

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان پس از آن‌که در ٢۴ نوامبر ۲۰۱۴ / سوم آذر ۹۳ نتوانستند به توافق نهایی دست پیدا کنند، مذاکرات خود را تا اول ژوئیه ٢٠١۵ / ۹ تیر ۱۳۹۴ تمدید کردند تا در چهار ماه نخست به توافق کلی یا سیاسی دست یابند و در سه ماه بعدی، جزئیات توافق را نهایی کنند.

حجم غنی‌سازی اورانیوم، جدول زمانی لغو تحریم‌ها و مدت زمان توافق جامع، از مهم‌ترین اختلافات ایران و شش قدرت جهانی است.

Share